• Limuzyna Aurus Senat ocieka luksusem, przypomina Rolss-Royce'a
  • Samochód jest największą gwiazdą salonu samochodowego w Moskwie
  • W dalszej kolejności rosyjska marka stworzy luksusowego SUV-a

Aurus Senat ma stać się spadkobiercą marki ZIŁ, której luksusowymi i opancerzonymi sedanami przez lata jeździli sowieccy dygnitarze. Nowa limuzyna ma być dumą narodową, którą będą poruszać się najważniejsi i najzamożniejsi Rosjanie. Samochód przypomina Rolls-Royce'a Ghost – ma podobny kształt nadwozia, pokaźnych rozmiarów osłonę chłodnicy i prostokątne przednie światła. Tylne drzwi nie otwierają się jednak w przeciwnym kierunku do przednich – jak ma to miejsce w Rollsie.

Rosyjska limuzyna będzie oferowana w dwóch wersjach o różnych rozstawach osi. Standardowy model ma ok. 5,63 m długości i 3,3 m rozstawu osi, czyli więcej niż Ghost nawet LWB, a mniej niż Phantom. Wydłużony Aurus Senat to już jednak inna liga – ma mieć 6,63 m długości i 4,30 m rozstawu osi!

Aurus Senat
Aurus Senat

Auto będzie napędzane przez duży silnik V8 twin-turbo o pojemności 4,4 litra, wspomagany silnikiem elektrycznym. Łączna moc układ sięga blisko 600 KM. Napęd trafia na 4 koła poprzez 9-stopniową, automatyczną skrzynię biegów. Według zapewnień producenta, przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa mniej niż 6 sekund. W gamie ma znaleźć się jeszcze mocniejszy motor 6,6 l V12.

Przedstawiciele marki nie wykluczają sprzedaży modelu Senat również poza Rosją (Aurus należy do rosyjskiego instytutu badawczo-rozwojowego przemysłu samochodowego i silnikowego NAMI oraz producenta Sollers, wytwarzającego m.in. UAZ-y). Czy tak się stanie, zobaczymy. Na początku limuzyna będzie dostępna na rodzimym rynku, na którym powinna cieszyć się sporym zainteresowaniem zamożnych Rosjan.

Sprzedaż ruszy w styczniu 2019 roku. Początkowo będzie postawać 150 samochodów rocznie (do czasu otwarcia nowej fabryki) . Cena Aurusa Senat nie została jeszcze ogłoszona, ale ma być sporo niższa od konkurencyjnych modeli wspominanego Rolls-Royce'a czy Bentleya. W następnej kolejności rosyjska marka ma zaprezentować luksusowego SUV-a.

Aurus Senat
Aurus Senat