• 21 marca na autostradzie A4 rozpoczynają się prace związane z remontem odcinka pomiędzy Górą św. Anny a granicą woj. opolskiego i śląskiego
  • Remont został podzielony na trzy etapy i będzie oznaczał utrudnienia dla kierowców korzystających z "A-czwórki"
  • Prace obejmą m.in. wymianę nawierzchni, montaż barier, budowę systemu odwodnienia
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na swojej stornie internetowej informację dotyczącą rozpoczynającego się już wkrótce kolejnego etapu prac remontowych na autostradzie A4. Mowa o odcinku pomiędzy Górą św. Anny a granicą woj. opolskiego i śląskiego. Całość prac została podzielona na trzy etapy, przy czym drogowcy zaczną już ustawiać bariery ochronne w okolicach MOP-u (Miejsce Obsługi Podróżnych) Góra św. Anny — od km 264 do km 266 — w dniach 21 i 22 marca br.

Pierwszy etap prac będzie realizowany na jezdni południowej autostrady A4, tj. prowadzącej w kierunku Katowic, na 2,5-kilometrowym odcinku w okolicach MOP-u Góra św. Anny. Następnie drogowcy przeniosą się na 7-kilometrowy odcinek od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy woj. opolskiego i śląskiego. Ostatni etap obejmie również 7-kilometrowy fragment, ale na jezdni północnej prowadzącej w kierunku Wrocławia.

W związku z rozpoczynającymi się wkrótce pracami przy węźle Góra św. Anny fragment autostrady A4 zostanie zwężony do jednego pasa ruchu, pojazdy będą korzystały z prawego pasa. 22 marca drogowcy zaczną działać na jezdni południowej, dlatego cały ruch zostanie przesunięty na jezdnię północną, na której będzie obowiązywał układ 2+2 (tj. po dwa pasy ruchu w kierunku Wrocławia i Katowic), przy czym przeciwne kierunki zostaną oddzielone barierami ochronnymi.

Od 23 do 25 marca będą ustawiane bariery na potrzeby kolejnego etapu remontu A4 (od km 274 do km 282). Ruch na prowadzącej w kierunku Katowic jezdni południowej, wraz z węzłem Strzelce Opolskie, zostanie zamknięty w weekend 26-27 marca. W tych dniach kierowcy będą korzystali z jezdni północnej, ale w układzie 2+1 — dwa pasy ruchu w kierunku Wrocławia, jeden pas w stronę Katowic. W związku z wyłączeniem węzła Strzelce Opolskie będzie obowiązywał objazd prowadzący drogami DW426 oraz DK94.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jak przekazała GDDKiA, w ramach zaplanowanych najbliższych trzech etapów wyremontowane zostanie ok. 17,5 km jezdni południowej oraz ok. 12,1 km jezdni północnej. Całe zadanie polegające m.in. na wymianie warstwy wiążącej i ścieralnej (w niektórych miejscach także podbudowy), montażu barier linowych na przejazdach awaryjnych, czy wreszcie budowie systemu odwodnienia i pracach na 14 obiektach mostowych, zaczęło się w III kwartale 2021 r. i potrwa do III kwartału 2022 r. Dotychczas odnowiono nawierzchnię na ok. 13 km wraz z remontem na węźle Kędzierzyn-Koźle.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że od 2013 r. wyremontowano ok. 150 km autostrady A4 z ponad 170 km trasy w woj. opolskim. Remont jest normalną procedurą wynikającą z eksploatacji drogi. Podczas kilkunastu lat użytkowania na nawierzchni pojawiają się spękania, które wymagają coraz częstszych interwencji. Naprawiając drogę poprzez jej gruntowny remont, zwiększa się komfort i bezpieczeństwo jazdy.