• Jazda wypożyczonym samochodem wiąże się nawet z odpowiedzialnością w pełnej wysokości za spowodowane szkody
  • Kara za udostępnienie samochodu osobie nieuprawnionej wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych
  • Nieprawidłowe parkowanie samochodu z wypożyczalni może się skończyć obciążeniem za wszystkie poniesione koszty (także holowania)

Carsharing, czyli jazda samochodem wypożyczanym dosłownie na chwilę staje się coraz popularniejsza. I zaczyna wzbudzać kontrowersje, kiedy kierowcy wypożyczonych pojazdów popełniają wykroczenia. O jednym z takich przypadków wspomina portal Trójmiasto.pl. Opisano bowiem historię mieszkanki Gdańska, która nie przyznała się do spektakularnego przejazdu Renault Clio uwiecznionego wideorejestratorem przez jednego z kierowców. Zdarzenie miało miejsce zaledwie kilka tygodni temu – w połowie października.

Przejazd samochodem z wypożyczalni nie tylko mógł się skończyć bardzo surową karą, ale finałem tragicznym także dla innych użytkowników ruchu drogowego. Osoba kierująca wypożyczonym Renault Clio mogła bowiem otrzymać nawet 1000 zł mandatu oraz 22 punkty karne. Wszystko za jazdę pod prąd, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, zignorowanie podwójnej linii ciągłej oraz niedostosowanie się do przepisów nakazujących jazdę z prawej strony znaku. Na szczęście skończyło się bez kolizji czy wypadku.

Ostatecznie mieszkanka Gdańska, która wypożyczyła pojazd, nie przyznała się do winy i nie wskazała osoby kierującej małym Renault Clio. Została zatem ukarana mandatem w wysokości 500 zł za wykroczenie polegające na niewskazaniu osoby, której powierzono pojazd. Tyle i aż tyle. Niesmak jednak pozostał. Pozostaje bowiem tylko życzyć funkcjonariuszom większej skuteczności w ustaleniu, kto rzeczywiście wywołał poważne zagrożenie na drodze.

Bez względu jednak na wagę wykroczenia warto pamiętać o jednym. Korzystający z samochodów udostępnianych w ramach usług carsharingu nie mogą czuć się całkowicie bezkarni. Stosowne kary przewidziano bowiem w regulaminach wypożyczalni. W 4mobility trzeba zapłacić 500 zł w przypadku, gdy użytkownik udostępnił samochód osobie nieuprawnionej. W Traficar zapłacimy zaś 250 zł a w GoGet 50 zł. Najbardziej surowo traktuje przypadek udostępnienia firma Panek. Katarzyna Panek, rzecznik prasowy wypożyczalni wyjaśnia: „udostępnienie samochodu do kierowania osobie trzeciej wiąże się z karą w wysokości 5 000 zł”. W regulaminie zawarto nawet postanowienie o odpowiedzialności w pełnej wysokości za szkody spowodowane przez osoby trzecie.

Warto pamiętać o tym, że wykroczenie można popełnić nie tylko w trakcie jazdy samochodem. Nieprawidłowe parkowanie wypożyczonego samochodu także oznacza dodatkowe obciążenie konta osoby wypożyczającej auto. W 4mobility zapłacimy za to 100 zł oraz poniesiemy jeszcze opłaty dodatkowe (np. za holowanie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu). W Panek ustalono zaś opłatę w wysokości 200 zł oraz dodatkowo pełnej wartości kosztów, jakie powstały w konsekwencji zdarzenia.