• W październiku 2018 roku na Ukrainie kupiono niemal 7 tys. sztuk nowych samochodów
  • Pozycję lidera mają dwie marki: francuskie Renault oraz japońska Toyota
  • Najpopularniejsze nowe modele na Ukrainie to crossovery: KIA Sportage, Renault Duster i Nissan Quashqai

10 procent mniej. O tyle (według agencji Autostat) w zeszłym miesiącu spadła sprzedaż nowych samochodów na Ukrainie w porównaniu z październikiem 2017 roku. Mimo wszystko nie jest jednak tak źle. Przez pierwsze 10 miesięcy 2018 roku na Ukrainie sprzedano minimalnie więcej samochodów niż rok wcześniej. Różnica to całe 0,5 procent.

W sumie od stycznia do końca października z ukraińskich salonów samochodów wyjechało ponad 63 tys. nowych samochodów. Tylko w październiku sprzedano niemal 7 tys. sztuk. Wśród nich najwięcej jest samochodów dwóch marek: Renault i Toyota. To aż 25 proc. całego rynku!

Obie marki w październiku sprzedały tyle samo: 847 egzemplarzy. Powód do radości mają jednak tylko Francuzi, gdyż Renault odnotowało 15 proc. wzrost. U Toyoty wręcz przeciwnie. Japońska marka zanotowała spadek o 12 proc. A to już całkiem sporo. Na kolejnych miejscach Nissan (602 sztuki), Skoda (540 sztuk) i KIA (519 egzemplarzy). Azjatyckie marki mają powód do optymizmu, gdyż zanotowały spory wzrost sprzedaży. W przypadku KIA to 41 proc., a w Nissanie 44 proc. W Skodzie przyrost sprzedaży jest znacznie skromniejszy – zaledwie 2 proc.

Wśród najpopularniejszych modeli prym wiedzie KIA ze Sportage. W październiku koreańska marka sprzedała 408 egzemplarzy, co oznacza imponujący wzrost aż o 97 proc. Ukraińcy cenią także Renault Duster (343 auta i wzrost o 48 proc.) i Nissana Quashqai (261 sztuk). W pierwszej piątce najpopularniejszych modeli w październiku znalazły się jeszcze Skoda Octavia (245 proc. +5 proc) oraz Renault Logan (240 sztuk i +12 proc.).