• Trasa S3 to korytarz transportowy łączący Adriatyk ze Skandynawią. Droga łączy także trzy autostrady: A2, A4 oraz A6
  • Do tej pory wybudowano ok. 402 km drogi ekspresowej S3 (docelowo droga wydłuży się do ponad 480 km)
  • Zakończenie prac na S3 planowane jest na 2024 r. Wówczas powstaną brakujące odcinki w zachodniopomorskim oraz dolnośląskim

Jeszcze tylko 3 lata. Tyle brakuje, by ukończyć drogę ekspresową S3. I tyle czasu też pozostało, by dojechać nową trasą aż do samego Świnoujścia. Przynajmniej tyle obiecuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Zanim jednak Świnoujście zyska wygodne połączenie to droga i tak jest konsekwentnie wydłużana. GDDKiA chwali się aż 42 km nowej dwujezdniowej trasy. Sprecyzowano przy tym, że oddano do ruchu zupełnie nową trasę o długości 22,4 km pomiędzy miejscowościami Brzozowo – Miękowo. Odcinek od Miękowa do Rzęśnicy dostosowano zaś do wymogów drogi ekspresowej.

Droga S3 - nowe węzły drogowe i 120 km/h

Nowa trasa to kilka węzłów drogowych (Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo), pięć dużych przejść dla zwierząt (odcinek wytyczono przez duże kompleksy leśne) oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (Przybiernów). Od chwili udostępnienia całego odcinka zniesiono dotychczasowe ograniczenia i zwężenia i wprowadzono docelową organizację ruchu z ograniczeniem prędkości do 120 km/h.

Droga ekspresowa S3 Foto: GDDKiA / GDDKiA
Droga ekspresowa S3

W przypadku pozostałej części S3 łączącej Miękowo z Rześnicą GDDKiA wyjaśnia, że dwujezdniową trasę z połowy lat 70. dostosowano do standardów drogi ekspresowej. Wydano na to ponad 126 mln zł. W ramach modernizacji wybudowano nowy węzeł drogowy w miejscowości Kliniska Wielkie oraz przebudowano węzeł Rześnica.

GDDKiA zapewnia, że to nie koniec inwestycji drogowych w zachodniopomorskim. W 2022 r. rozpoczną się prace budowlane w pobliżu Świnoujścia. Tomasz Żuchowski kierujący GDDKiA wyjaśnia: „W woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku rozpocznie się budowa odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe. Z kolei na południu kraju trwa budowa odcinków w woj. dolnośląskim, gdzie powstaną m.in. dwa nowoczesne tunele w ciągu S3”.