Obecnie operatorem poboru opłat drogowych, zarówno ViaToll, jak i tych na bramkach państwowych autostrad (fragmenty A2 i A4), jest firma Kapsch, której umowa z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad kończy się 3 listopada. Wtedy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, obsługę przejmuje GITD, która jednak dotychczas nie zakończyła przetargu na nowego operatora systemu. Jak podaje „Puls Biznesu” jest całkiem prawdopodobne, że w związku ze zmianami, przez jakiś czas – może nawet przez kilka miesięcy – państwowe drogi będą darmowe.

Na razie wiadomo tylko – jak informuje Puls Biznesu – że operatorem systemu będzie Instytut Łączności. Stosowną umowę GITD podpisało z tą instytucją 28 sierpnia 2018 roku. Na jej podstawie instytut dostanie 441,7 mln zł, ale niestety nie wiadomo, jaki zakres ma podpisana umowa. Wiadomo jedynie, że ma trwać trzy lata, czyli do listopada 2021 roku. Dalej w łańcuszku znajdują się jednak podwykonawcy, których wybiera IŁ. Oferty skierowano do firm DXC Technology, S&T Poland, Contact Center z Grupy Arteria oraz do Integrated Solutions należącej do Grupy Orange. Firmy te, w razie wygrania przetargu, mają szansę zdobyć kontrakt na około 200 mln zł.

Firma Kapsch, obecny operator systemu, nie komentuje tych decyzji. Dziennikarze Pulsu Biznesu sprawdzili jednak, że niektóre z firm wybranych przez Instytut Łączności, obecnie są podwykonawcami Kapscha, który z kolei rozważa możliwość zaskarżenia decyzji podjętych przez GITD oraz IŁ. Wątpliwości budzi tryb wyboru podwykonawców, bez otwartego przetargu.

Trwają też postępowania na obsługę ręcznego systemu opłąt na autostradach A2 od Strykowa do Konina oraz na A4 od Wrocławia do Gliwic. W tym przypadku oferty złożyły firmy Intertoll (na A2) oraz Kapsch (na A4). Tyle że ta ostatnia firma zaproponowała o wiele wyższe koszty obsługi, niż przewiduje kosztorys sporządzony przez GITD. Postępowanie na zarządzanie bramkami na A4 zostało więc unieważnione, a GITD musi ogłosić ponowny przetarg. Jest zatem szansa, że jeśli postępowania nie uda się przeprowadzić do listopada, kierowcy będą A4 jeździć za darmo.