W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia, przypomina policja. W ramach akcji za darmo można sprawdzić i poprawić światła w swoim pojeździe. Wystarczy udać się do jednej z ponad 200 stacji diagnostycznych działających na terenie całego kraju.

Wykaz stacji biorących udział w kampanii można znaleźć na specjalnej stronie: https://yanosik.pl/dobre-swiatla/. Kolejny raz kierowcy będą mogli za darmo sprawdzić światła w swoich samochodach w sobotę 23 listopada.

Ciekawą atrakcję przygotowano na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Dzięki kurtynie LED znajdującej się na fasadzie centrum handlowego, przy użyciu specjalnej technologii rozpoznawania obrazów można wykryć awarię oświetlenia w samochodzie stojącym w pierwszej linii na skrzyżowaniu. W przypadku niesprawnego oświetlenia, kierowca zostanie o tym poinformowany komunikatem wyświetlonym na ekranie, np. "Masz niesprawne lewe światło".

Policja ostrzega - jeśli samochód ma niesprawne lub źle ustawione oświetlenie, to funkcjonariusze nie dopuszczą do dalszej jazdy. W takim przypadku zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowca może otrzymać mandat karny.

Akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest prowadzona przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Neptis S.A. – operator komunikatora Yanosik oraz Screen Network S.A.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” Foto: Policja
Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”