Wysokości powyżej Mont Blanc, czyli najwyższego szczytu Alp, prędkość wiatru i samochodu wynosząca nawet 250 km/h, zamieć śnieżna, palące słońce, ulewa - to niektóre z warunków symulowanych w należącym do Forda zaawansowanym ośrodku testowym Environmental Test Centre.

Ośrodek testowy Forda w Kolonii w Niemczech, zbudowany nakładem wielu milionów euro, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem motoryzacyjnym na świecie. Można w nim po raz pierwszy odtworzyć warunki atmosferyczne panujące na wysokości 5 200 metrów, a także ekstremalne temperatury od -40°C (średnia temperatura zimowa we wschodniej Syberii) do +55°C, czyli zaledwie o 1,7°C mniej, niż wynosi najwyższa temperatura powietrza zanotowana na świecie. Inżynierowie mogą również symulować wilgotność wynoszącą 95 procent.

Ośrodek, który zdaniem Forda zostanie w pełni oddany do użytku w przyszłym roku, umożliwi inżynierom pracę nad nawet dziewięcioma różnymi samochodami jednocześnie, testując podzespoły odpowiedzialne za komfort i bezpieczeństwo, a także sprawność operacyjną aut w zakresie działania układu elektrycznego, układu hamulcowego i klimatyzacji. Najnowsze modele będą również sprawdzane pod kątem uciągu ciężkich ładunków.

W ośrodku zajmującym powierzchnię 5 500 metrów kwadratowych znajdują się dwa tunele powietrzne, laboratorium testów na dużych wysokościach oraz cztery komory klimatyczne przeznaczone do testów w różnych temperaturach, z których trzy umożliwiają również testy wilgotności. Testowane będą tu również modele Forda wchodzące w skład rozszerzonej gamy samochodów sportowych i aut o wysokich osiągach, obejmującej uznanego Focusa RS, Focusa ST i Mustanga - modele te będą sprawdzane przy wietrze wiejących w wysokimi prędkościami. Ponadto, w nowym ośrodku inżynierowie będą mogli ocenić wydajność wszystkich modeli z napędem na przednie, tylne i wszystkie koła.

Oprócz Environmental Test Centre, Ford dysponuje także ośrodkiem Ford Lommel Proving Grounds w Belgii, który pozwala na testy samochodów na najbardziej wymagających nawierzchniach i testy przy bocznym wietrze oraz oferuje kąpiele w słonej wodzie i w błocie. Samochody Forda są regularnie testowane na dystansie nawet 5,5 miliona kilometrów w rzeczywistych warunkach drogowych w tak wymagających miejscach, jak pustynia Mojave w Stanach Zjednoczonych, koło podbiegunowe czy szczyt Grossglockner w austriackich Alpach.