Kia Motors zaprezentowała europejską wersję zupełnie nowego modelu o nazwie Stinger. Pięcioosobowy sedan o sylwetce i mocy sportowego coupé nawiązuje pod względem designu i założeń konstrukcyjnych do samochodu koncepcyjnego – Kia GT Concept, którego debiut miał miejsce podczas salonu samochodowego we Frankfurcie w 2011 roku. Stinger to najmocniejszy samochód produkowany seryjnie w historii marki Kia.

Model ten jest efektem wieloletnich prac projektowo-rozwojowych w Kia. Nad jego designem czuwał Peter Schreyer, szef stylistów Kia Motors oraz Gregory Guillaume, szef stylistów w europejskim oddziale Kia Motors. Sześć lat po zaprezentowaniu concept car’a o nazwie GT Concept, Stinger wchodzi do produkcji, a w sprzedaży w Europie pojawi się w czwartym kwartale 2017 roku.

Auto będzie oferowane w jednej z trzech wersji silnikowych – z turbodoładowaną benzynową jednostką napędową o pojemności 2,0 l, z mocnym 3,3-litrowym silnikiem V6 twin-turbo lub z turbodieslem o pojemności 2,2 litra.

Można oczekiwać, iż w Europie najpopularniejszą wersją Stingera będzie ta z 2,2-litrowym turbodieslem. Silnik ten osiąga maksymalną moc 200 KM przy 3800 obr/min i maksymalny moment obrotowy o wartości 440 Nm, który jest do dyspozycji w przedziale od 1750 do 2750 obr/min. Takie parametry silnika zapewniają Stingerowi przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 7,7 s i prędkość maksymalną 225 km/h.

Czterocylindrowy 2,0-litrowy turbodoładowany silnik czterocylindrowy, generuje 255 KM przy 6200 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 353 Nm i jest dostępny w szerokim zakresie prędkości obrotowej silnika – od 1400 do 4000 obr/min. Druga z benzynowych jednostek napędowych – widlasta, sześciocylindrowa, twin-turbo – ma pojemność 3,3 litra i osiąga moc 370 KM przy 6000 obr/min i generuje moment obrotowy o wartości 510 Nm już od 1300 obr/min i aż do 4500 obr/min. Z najmocniejszym silnikiem pod maską Kia Stinger przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 5,1 sekundy. W najmocniejszej wersji silnikowej Stinger to najsprawniej przyspieszająca i najszybsza seryjnie produkowana Kia wszech czasów. Prędkość maksymalna auta wynosi 270 km/h.

Wszystkie jednostki napędowe Kia Stinger seryjnie współpracują z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów drugiej generacji, która przenosi napęd na tylne koła. To pierwszy sedan marki Kia oferowany, do wyboru, z napędem na tylne lub na cztery koła. Samochód wyposażony w napęd AWD ma dodatkowo nowy system dynamicznego rozdziału momentu obrotowego między koła – Torque Vectoring. System ten na bieżąco monitoruje przyczepność poszczególnych kół i, w zależności od chwilowej potrzeby, automatycznie dostosowuje wielkość momentu obrotowego, który trafia do każdego z kół. Torque Vectoring może również przyhamować jedno koło lub więcej, aby utrzymać stabilny kurs aut podczas jazdy w trudnych warunkach. Auta z napędem na tylne koła mają seryjnie montowany mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, aby podczas jazdy po drogach o śliskiej nawierzchni moment obrotowy między koła rozkładał się jak najbardziej równomiernie.

Produkcja samochodu Kia Stinger rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku. Samochód trafi do sprzedaży w Europie w czwartym kwartale 2017 r. Ceny auta zostaną ogłoszone bliżej rozpoczęcia sprzedaży.