Zacznijmy od najważniejszego modelu: to Qashqai po modernizacji. Przypomnijmy, że to samochód, który od lat jest przebojem Nissana. Był to prekursor segmentu kompaktowych crossoverów – rodzaju aut, które powoli, lecz skutecznie wypierają z rynku tradycyjne kompakty i kombi. Teraz Qashqai w swej najnowszej odsłonie zyskał odświeżoną stylizację nadwozia, zmodernizowany kokpit oraz – co najważniejsze – cały pakiet nowoczesnych rozwiązań ze świata nowych technologii.

Nissan Micra BOSE Personal
Nissan Micra BOSE Personal

Szczególnie warto wspomnieć o funkcji ProPILOT, dzięki której Qashqai będzie umiał samodzielnie przyspieszać, hamować i w pewnym zakresie kierować. To kolejny krok na drodze, którą Nissan postanowił konsekwentnie iść: do świata bez emisji spalin i bez poważnych wypadków drogowych.

Qashqai po modernizacji to jednak nie wszystko. Kolejny interesujący model to micwersja specjalna nowej Micry – sygnowana logo BOSE Personal. W tym miejskim aucie zainstalowano szczególny, wysokiej klasy system audio, który powinien zadowolić entuzjastów dobrego brzmienia. Ciekawostką jest to, że głośniki zainstalowano także w zagłówku fotela kierowcy, co zdaniem przedstawicieli firmy BOSE daje niesamowite brzmienie, które na dodatek można dowolnie kształtować wykorzystując system BOSE PersonalSpace Control.

Micra w tej szczególnej wersji powstała na bazie wariantu Tekna, a więc i tak bardzo bogato wyposażonego. W standardzie, obok wspomnianego już sprzętu audio firmy BOSE, będą też m.in. cyfrowe radio, nawigacja, system bezkluczykowego otwierania auta i uruchamiania silnika, a także sprzyjające bezpieczeństwu systemy rozpoznawania pieszych, znaków drogowych, awaryjnego hamowania, czy też zapobiegania bezwiednemu opuszczania pasa ruchu. W Europie ma być sprzedanych tylko 3 tys. egzemplarzy tej szczególnej Micry, a pierwsze mają trafić do właścicieli latem tego roku.

Nissan podczas salonu samochodowego w Genewie przypomina też o swoich licznych projektach związanych z elektromobilnością oraz pojazdami autonomicznymi. Zobaczymy więc kolejne zastosowania technologii vehicle-to-grid, która umożliwia sprzedawanie nadmiaru energii ponownie do sieci, np. w czasie, gdy jest ona najdroższa. Inny projekt, xStorage, przewiduje praktycznie zastosowanie dla baterii z używanych Nissanów LEAF. Takie baterie pomagają już zasilać liczne domy i biura, a nawet stadion piłkarski Amsterdam Arena należący do Ajaxu.

Inny przykład to sportowy samochód elektryczny BladeGilder, który pokazano na żywo w lutym tego roku w Monaco, a teraz prezentowany jest na stoisku Nissana w Genewie. To trzymiejscowe, sportowe auto na prąd, którego ambasadorką jest aktorka Margot Robbie, znana z takich filmów jak Wilk z Wall Street oraz Legion Samobójców. Nowy elektryczny pojazd Nissana może jechać aż 190 km/h i rozpędza się do setki w mniej niż 5 sekund. Oczywiście to tylko prototyp, ale pokazuje on, że Nissan nie poprzestanie tylko na miejskich autkach na prąd.

Materiał powstał we współpracy z marką Nissan.