Każdy liczący się producent samochodów wie, że dziś w gamie oferowanych modeli nie może zabraknąć SUV-ów i crossoverów. Po zakończeniu sprzedaży mało udanej Antary, klienci niemieckiej marki, nie mieli specjalnie dużego wyboru wśród crossoverów – w cenniku widniała jedynie niewielka Mokka X – auto zbudowane na bazie Corsy.

Pierwsze efekty współpracy z Peugeotem

Sytuacja się zmienia. Na salonie w Genewie oficjalnie zaprezentowano kolejnego crossovera w gamie Opla – Crosslanda X. To jeden z pierwszych elementów programu „7 w 17”, czyli prezentacji aż 7 nowych modeli w 2017 roku i pierwszy owoc współpracy z Peugeotem – nowy crossover Opla jest spokrewniony z modelem 2008.

W gamie modelowej marki Opel nowy Crossland X plasuje się obok Mokki X, co jest dość zaskakującym posunięciem niemieckiej marki. Obydwa pojazdy należą do popularnością segmentu miejskich SUV-ów. Auto mierzy 4212 mm długości (szerokość to 1765 mm, a wysokość – 1590 mm).

Patrząc na bok auta, w oczy rzuca się listwa rozgraniczająca optycznie dach od płaszczyzny okien. Jej zakończenie jest identyczne jak w małym, lifestylowym Adamie, a sam dach Crosslanda również może być polakierowany na inny kolor niż reszta nadwozia.

Również przód z charakterystycznymi reflektorami i grillem od razu zdradza, że mamy do czynienia z designem niemieckiego producenta – zakrycie dużego logo na wlocie powietrza na nic by się nie zdało.

Inspirowana Insignią i Astrą

Z kolei we wnętrzu już bardzo wyraźnie widać wpływ nowej Insignii i Astry – deska rozdzielcza w Crosslandzie zwrócona jest ku kierowcy i łączy się z panelami drzwi. Opel w nowym crossoverze zastosował mechanizm przesuwania tylnej kanapy – w zakresie 150 milimetrów. Dzięki temu bagażnik można powiększyć aż do 520 l, co w tej klasie aut jest wręcz imponującym wynikiem (po złożeniu tylnych siedzeń maksymalna pojemność bagażnika wynosi 1255 litrów).

Na pokładzie pojawiły się także nowe systemy multimedialne i tzw. asystenci kierowcy. Na centralnym panelu deski rozdzielczej auta pojawi się duży dotykowy ekran, który znamy już m.in. z Astry. W zależności do wersji wyposażeniowej w Crosslandzie znajdzie się system multimedialny Intellilink Radio R 4.0 lub Navi 5.0 z interfejsami do podłączenia smartfonów Apple CarPlay i Android Auto.

W wyposażeniu opcjonalnym znajdzie się także możliwość indukcyjnego (bezprzewodowego) ładowania telefonów komórkowych oraz pokładowy hot-spot dla urządzeń mobilnych. Niestety, na tą ostatnią usługę polscy klienci będą musieli poczekać trochę dłużej i nie będzie ona dostępna w chwili wprowadzania u nas Crosslanda do sprzedaży. Za to system OnStar, czyli m.in. osobisty konsjerż kierowcy, pomagający np. w zarezerwowaniu stolika w restauracji, kinie czy teatrze lub umówieni wizyty w serwisie.