W poniedziałek o godz. 7.40 na drodze wojewódzkiej 426 w Jemielnicy (województwo opolskie) 53-letnia rowerzystka nie ustąpiła pierwszeństwa 44-letniej kobiecie prowadzącej osobowego Citroena. W wyniku tego zderzenia rowerzystka z obrażeniami ciała została przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

Niestety, jesienią takie wypadki to już normalna kolej rzeczy. Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają i mogą być niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i pieszych. Ci ostatni muszą pamiętać, by być widocznymi na drodze. Podczas deszczu i po zmierzchu kierowcy mogą po prostu nie zauważyć osób idących poboczem. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, pieszy będzie lepiej widoczny dla kierowców. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania. Czasem lepiej chwilę dłużej poczekać, niż wchodzić tuż pod koła samochodu. I to nawet jeśli przez jezdnię przechodzi się po pasach, gdzie przecież piesi mają zasadę bezwarunkowego pierwszeństwa.

A kierowcy? Choć statystyki wskazują, że to dobra, słoneczna pogoda sprawia, że na drogach mamy najwięcej groźnych wypadków, to jednak jesień jest tą porą roku, kiedy trzeba szczególnie uważać. Szybko zapadający zmrok i deszcze oznaczają ograniczoną widoczność. Policja ostrzega, że w takich warunkach trzeba zwolnić i szczególnie uważać na pieszych i rowerzystów. Nadal często zdarza się, że poruszają się oni drogami lokalnymi bez oświetlenia lub odblasków.

Ponadto wielu kierowcom może wydawać się, że jezdnia jest czarna i sucha, podczas gdy tak naprawdę będzie mokra i śliska. Pamiętajmy, że w połączeniu z opadami deszczu i leżącymi na asfalcie liśćmi, droga hamowania wydłuża się, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.

Kierowcy powinni też pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby po prostu zwolnić.