Niemcy mają najbardziej rozbudowaną sieć autostrad w całej Europie, a na dodatek można z nich korzystać za darmo. Trudno się zatem dziwić, że większość tras polskich turystów jadących na zachód, prowadzi przez kraj naszych zachodnich sąsiadów.

Rekordowe korki

Jednak jeśli planujecie swój wyjazd w dniach od 12 do 14 lipca, radzimy omijać niemieckie drogi. W tym terminie wszystkie landy, oprócz Badenii-Wirtembergii i Bawarii, będą miały kumulację wakacyjnych podróży. Powodem jest przede wszystkim zmiana turnusów. Nadrenia Północna-Westfalia zaczyna z kolei wyjazdy wakacyjne, natomiast w Bremie, Dolnej Saksonii, Saksonii i Turyngii przypada druga fala podróży wakacyjnych. Co więcej, na wielu trasach prowadzone są remonty, co znacznie ogranicza ich przepustowość.

Według ADAC, najbliższy weekend może być jednym z najgorszych na drogach w tym roku. Niemiecka organizacja apeluje, żeby w miarę możliwości zmienić termin wyjazdu albo wybrać alternatywne trasy omijające niemieckie drogi. ADAC doradza także cierpliwość na głównych arteriach komunikacyjnych sąsiednich krajów - w tym na autostradach i drogach przybrzeżnych w Chorwacji i Słowenii oraz w Austrii – szczególnie wokół Wiednia.