Tym jedynym w swoim rodzaju samochodem, marka Fiat Professional potwierdza swoją cenną,  specjalistyczną wiedzę w branży i jednocześnie chce otworzyć nowe drogi w segmencie kamperów zbudowanych na furgonach (Camper Van), który stanowi ponad 25% rynku kamperów w Europie.

Powstały na bazie bestsellerowej bazy pod zabudowy kampera Fiat Ducato w wersji z długim rozstawem osi oraz wysokim dachem, Fiat Ducato 4x4 Expedition skierowany jest do ludzi lubiących przygody, poszukujących mocnego i zwinnego samochodu, ale jednocześnie będącego w stanie zapewnić dużą przestronność i wygodę, również dzięki większej niż zwykle wysokości wewnątrz auta, pozwalającej swobodnie się wyprostować.

Kolejną mocną stroną modelu jest komfort: prowadzenie „jak w samochodzie osobowym", bezpieczne i wygodne, doskonała widoczność i wygodne fotele.

Fiat Ducato 4x4 Expedition jest wyposażony w silnik o pojemności skokowej 2.3 litra  o mocy 150 KM, najlepszy w swojej klasie pod względem wydajności i emisji spalin zespół napędowy, z systemem wtryskowym najnowszej generacji Multijet II oraz montowaną w standardzie funkcją wskaźnika zmiany biegów (Gear Shift Indicator), która dodatkowo  pomaga zredukować zużycie paliwa. Silnik ten, zestawiony z napędem na cztery koła wyprodukowanym przez firmę Dengel, ułatwia pokonywanie nawet najbardziej wymagających odcinków.

Show Camper Van charakteryzuje się dwoma kolorami  nadwozia w odcieniach szarości,  podwyższonym i poszerzonym zawieszeniem oraz wieloma elementami, które pozwalają spersonalizować gamę Ducato kamper, od metalowej  osłony silnika do reflektorów z ledowymi światłami  do jazdy dziennej. Dopełnieniem wyposażenia jest wciągarka z przodu oraz dach z "osprzętem"  potrzebnym podczas wakacji z dala od utartych ścieżek. Na dachu są miejsca, po których można chodzić , pozwalając na korzystanie z niego w razie jakiejś potrzeby sięgnięcia na wysokość powyżej 2,5 metra. Są to rozwiązania techniczne, które podkreślają uniwersalność i wyrazisty charakter tego samochodu.

Projekt wnętrza charakteryzujący się prostymi liniami, czystą formą mebli i zastosowaniem najnowocześniejszych technologicznie materiałów ma odtworzyć atmosferę komfortowego salonu, zapewniającego pełny relaks po intensywnym dniu spędzonym na świeżym powietrzu. W otoczeniu, w którym elegancja miesza się  z praktycznością, zarówno w rozwiązaniach konstrukcyjnych, jak i w zastosowaniu materiałów, technologia odgrywa ważną rolę,  dając poczucie  komfortu i przytulności. Tecnoform opracował system oświetleniowy wbudowany w elementy umeblowania, a rozrywkę zapewnia najnowszej generacji system audio z rozbudowanym nagłośnieniem, jak i dwa wysuwane telewizory z płaskim ekranem. W wersji podróżniczej luksusowy komfort ustępuje miejsca funkcjonalności. Płaszczyzna każdego mebla posiada rodzaj "pokrywy", która elegancko chowa swoje faktyczne przeznaczenie, podkreślając racjonalność urządzenia i czystość form.

Firma Dangel specjalizująca się od ponad 35 lat w napędach 4x4, zaprojektowała układ napędowy na cztery koła, który wyróżnia nowego Show Camper Van i podkreśla jego niekonwencjonalny i odważny charakter. Dokładnie mówiąc, napęd na cztery koła jest stały, ze sprzęgłem wiskotycznym, połączonym ze specjalnym podniesionym zawieszeniem i poszerzanymi oponami, co pozwala bezpiecznie stawiać czoło każdemu rodzajowi trasy.

Wyposażenie nadwozia jest dziełem firmy Olmedo,  w której kunszt rzemieślniczy łączy się z inwencją twórczą, spełniając wymagania niezwykle zróżnicowanej klienteli.

Już od wielu lat, Ducato w wersji furgon posiada liczne cechy, które okazują się być kluczowe dla użytkowników kamperów: kwadratowy, regularny kształt  przedziału  ładunkowego, w którym każdy centymetr jest wykorzystany w przemyślany sposób, tak aby przeznaczyć jak najwięcej miejsca na ekwipunek potrzebny na wakacje, doskonała średnica skrętu, co pozwala na każdego rodzaju manewr. Kompaktowy przód i kabina pasażerska mają niewielki zwis przedni, który sprzyja łatwiejszemu manewrowanie pojazdem i pozwala zoptymalizować miejsce na część „mieszkalną" w samochodzie.

Mocną stroną modelu jest również niezrównany komfort: bezpieczna i wygodna jazda, doskonała widoczność, wygodne „fotele kapitańskie" z wbudowanymi zagłówkami, regulowana kierownica i hydrauliczne wspomaganie kierownicy. Wreszcie, liczne urządzenia bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego, dające poczucie pełnego bezpieczeństwa.

Baza Ducato jest od lat liderem w tej branży, a jego podwozie stało się wzorcem dla wszystkich europejskich producentów samochodów kempingowych. W ostatnich dziesięciu latach ponad 500.000 rodzin wybrało kampera zbudowanego na bazie Fiata Ducato.