Na głównych drogach szybkiego ruchu niemal 40-tonowe tiry zdecydowanie spowalniają ruch, a ich częste, wzajemne wyprzedzanie powoduje długie zatory na autostradach i drogach ekspresowych. Minister Infrastruktury podpisał zatem nowelizację rozporządzenia, dzięki któremu zostaną wprowadzone wakacyjne ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych już w pierwszy wakacyjny weekend oraz w kolejne dni wakacji - od piątku do niedzieli. Rozporządzenie musiało zostać znowelizowane, ponieważ okres wakacji szkolonych rozpoczął się wcześniej, niż to planowano - już 19 czerwca, a nie 21 czerwca. Zmianę tę niedawno wprowadził premier Mateusz Morawiecki swoim rozporządzeniem.

Od teraz, aż do końca szkolnych wakacji, obowiązuje zatem ograniczenie ruchu pojazdów oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kiedy ciężarówki muszą pozostać na parkingach?

  • w piątki od 18:00 do 22:00,
  • w soboty od 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Oczywiście ograniczenie to nie oznacza, że w ogóle nie zobaczymy ciężarówek na drogach. Po pierwsze, mogą nimi swobodnie poruszać się pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton, a więc nie tylko tzw. auta dostawcze, ale też niewielkie ciężarówki. Po drugie, istnieje kilka kategorii towarów, które mogą być przewożone nawet w trakcie obowiązywania ograniczeń, w tym np. te, które szybko się psują. Choćby świeże owoce. Tyle że wyjątków tych nie ma zbyt wielu, a droga bez setek tirów na pewno będzie bezpieczniejsza dla kierowców zwykłych aut osobowych.

Zwróćmy jednak uwagę, by ruszając na trasę raczej unikać momentu, gdy akurat kończy się czas ograniczenia ruchu ciężarówek. To najgorszy moment, bo właśnie wtedy rozpoczyna się festiwal wyprzedzania, a prawy pas dróg szybkiego ruchu jest całkowicie zablokowany przez wyruszające z parkingów samochody ciężarowe.