Już od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC. To ułatwienie, które wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji, było możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą teraz weryfikować w niej potrzebne informacje. Wkrótce biurokracja związana z zakupem, rejestracją i eksploatacją auta będzie jednak jeszcze mniejsza.

Przygotowany przez ministrów cyfryzacji i infrastruktury tzw. "Pakiet deregulacyjny" przewiduje, m.in:

  • likwidację karty pojazdu,
  • likwidację nalepki kontrolnej,
  • możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Oba ministerstwa chcą, by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 roku. Niektóre z tych ułatwień wymagają oczywiście rozwiązań prawnych, które jednak są już opracowywane w Ministerstwach Cyfryzacji oraz Infrastruktury.

Jakie korzyści odniosą kierowcy? Przykładowo, dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzimy 75,50 zł (tyle kosztowało wydanie karty pojazdu). A zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej - 99,50 zł. W sumie 175 zł zostanie zatem w kieszeni.

- To nie koniec usprawnień - zaznaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Zależy nam, by jak najszerzej wykorzystywać możliwości, jakie stwarza system CEPiK i wszędzie tam, gdzie jest to możliwie ułatwiać życie kierowcom.

"Pakiet deregulacyjny" to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd" (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego. "Pakiet deregulacyjny" przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów i szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.