Jednym z czułych podzespołów montowanych w większości współczesnych dużych diesli jest dwumasowe koło zamachowe. To nowe rozwiązanie okazało się podatne na uszkodzenia. Objawem są dokuczliwe hałasy i drgania pochodzące z okolic sprzęgła albo unieruchomienie auta mimo pracującego silnika.

Naprawa koła dwumasowego z reguły jest bardzo droga. W przypadku niektórych samochodów jej koszty sięgają nawet 7 tys. zł!Cena samego dwumasowego koła zamachowego waha się w zależności od producenta od 1,5 tys. zł do ponad 5 tys. zł, ale dochodzą do tego koszty robocizny i w niektórych przypadkach zalecanej wymiany sprzęgła. Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że nie można tych kosztów wyraźnie obniżyć, gdyż jest to część nienaprawialna. Oferowane zamienniki kół dwumasowych są tylko nieznacznie tańsze (np.o 20 proc.) i może być problem z ich dostępnością zwłaszczaw przypadku nowych modeli.

Koło dwumasowe - Dwie masy to kupa kasy! Foto: Auto Świat
Koło dwumasowe - Dwie masy to kupa kasy!

Awarie koła dwumasowego potrafią zdarzać się już po przejechaniu kilkudziesięciu tys. km. Zdarza się to często w okresie gwarancyjnym, kiedy usterka powinna być usunięta na koszt producenta. Jednak nie zawsze tak bywa, szczególnie tam, gdzie wchodzą w grę największe koszty. Sprzedawcy próbują przenieść winę na użytkownika samochodu, argumentując to nieprawidłową eksploatacją. W takich przypadkach warto dochodzić swych praw, gdyż jest to z reguły argumentacja mocno naciągana. W czym problem? Zwykłe koło zamachowe to jeden element, który trudno popsuć. Koło dwumasowe tylko z zewnątrz wygląda podobnie, w środku ma skomplikowany tłumik drgań skrętnych. Dwie połączone nim tarcze mogą względem siebie skręcać się nawet o 80 stopni.

W ten sposób redukowane są szarpnięcia i drgania silnika (szczególnie na wolnych obrotach). Nie ma natomiast amortyzatorów (widocznych jako sprężynki) na tarczy sprzęgła. Na zniszczenie koła dwumasowego ma oczywiście wpływ styl jazdy (częste ostre ruszanie), ale przede wszystkim ogromny moment obrotowy współczesnych diesli. Warto to wziąć pod uwagę i dobrze sprawdzić, zanim kupimy używane auto.

strona 2

Jak działa dwumasowe koło zamachowe?

Dwumasowe koło zamachowe oprócz roli, jakie spełnia zwykłe koło zamachowe, ma dodatkowe zadania polegające na tłumieniu drgań skrętnych występującychw układzie napędowym podczas pracy silnika oraz redukowaniu gwałtownego wzrostu momentu obrotowego. Dotychczas rolę tą spełniał tłumik drgań skrętnych znajdujący się w tarczy sprzęgła. Jednakwzrost sił i minimalizacja masy po stronie skrzyni biegów wpłynęły na konieczność przeniesienia tłumika drgań skrętnych na koło zamachowe. Koło to składa się z dwóch mas połączonych tłumikiem drgań, mogących przemieszczać się względem siebie o nawet 80 stopni.

Koło dwumasowe - Dwie masy to kupa kasy! Foto: Auto Świat
Koło dwumasowe - Dwie masy to kupa kasy!