Rynek motoryzacyjny po latach słabych wyników i ogromnej presji ze strony aut używanych, powoli odradza się i rośnie w bardzo dobrym tempie. Według danych przedstawionych przez firmę Samar, od stycznia do listopada sprzedano w sumie 437 297 samochodów, czyli aż o 17,4 proc. więcej niż w jedenaście miesięcy 2016 roku. To znakomity wynik. A jakie modele są w tym roku najbardziej popularne?

Pierwsze miejsce w zestawieniu przygotowanym przez firmę Samar na podstawie danych z rejestru CEPiK zajęła Skoda Fabia – w 2017 roku zarejestrowano 17 464 egzemplarze tego modelu. Druga w zestawieniu jest Skoda Octavia z wynikiem 17 390 aut. To minimalna różnica, która oznacza, że ostateczne zwycięzcę tegorocznego zestawienia poznamy dopiero w pierwszych dniach stycznia 2018 roku, gdy będą znane dokładne wyniki sprzedaży za cały 2017 rok. Szkoda jednak, że walkę o pierwszej miejsce stoczą dwa modele tej samej marki.

Pozycja dwóch Skód jest jednak niezagrożona, bo trzecie miejsce na podium zajmuje sprzedawany na bardzo korzystnych warunkach kompaktowy model, czyli Opel Astra – dotąd zarejestrowano aż 14 533 egzemplarze tego auta. Wynik gorszy o niemal 2,5 tys. sztuk zanotował Volkswagen Golf – 12 049 sztuk. Wydaje się, że nie ma już szansy, by Volkswagen wyprzedził Opla. Golf obecnie zajmuje czwartą pozycję. Już większe szanse na wejście na czwarte miejsce ma Yaris, któremu do Golfa brakuje zaledwie tysiąc egzemplarzy. Czy jest to jednak różnica, którą da się nadrobić w miesiąc? To wątpliwe, i to nawet biorąc pod uwagę atrakcyjne, rocznikowe wyprzedaże Toyoty.

Kolejne miejsca w dziesiątce najbardziej popularnych modeli zajęły: Ford Focus, Toyota Auris, Renault, Clio, Skoda Rapid oraz Dacia Duster. Na bardzo dobrej, 12. pozycji jest najważniejszy obecnie dla Fiata model, czyli Tipo (7893 szt.). To wielki sukces tego samochodu. Pierwsze auto klasy premium w zestawieniu modeli zajmuje zaś dopiero 23. pozycję i jest to Volvo XC60 (4647 szt.). Co ciekawe, SUV Volvo cieszył się większym powodzeniem niż najtańsze auto tego rodzaju, czyli Dacia Duster (4575 szt.).