• Przez cały długi weekend nie wolno prowadzić usług hotelarskich
  • Przebywając na zewnątrz, należy zachować 2-metrowy odstęp od innych ludzi – wyjątki są nieliczne
  • Nie obowiązuje już jednak zakaz przemieszczania się

Czy mogę pojechać do lasu albo na plażę?

Tak – o ile na danym terenie nie obowiązuje lokalny zakaz wstępu do lasu. Po lesie można legalnie spacerować w gronie rodziny, ale w grupie ze znajomymi – już nie. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, który nie dotyczy jedynie osób najbliższych, w tym osób niespokrewnionych mieszkających razem.

Niedozwolonym zgromadzeniem nie jest też spotkanie (np. spacer) z rodziną osoby najbliższej, np. mężczyzny z matką narzeczonej – o ile mężczyzna mieszka z narzeczoną. Uwaga – przebywając na terenie publicznym, należy zakrywać usta i nos! W razie zaś pytań:

Będąc w lesie, trzeba opamiętać, że zabronione jest korzystanie z tzw. małej infrastruktury leśnej (np. wiat, miejsc do ćwiczeń) oraz pól biwakowych.

Czy mogę rozpalić grilla?

W gronie rodzinnym – tak, również w miejscu publicznym, jeśli nie ma lokalnego zakazu i nie powoduje to zagrożenia czy dyskomfortu innych osób. Na własnym terenie – całkiem bez problemu. Obowiązuje jednak zakaz organizowania zgromadzeń oraz imprez w gronie większym niż 2 osoby – a zatem zaproszenie sąsiada na grilla, jeśli gospodarzy jest więcej niż jeden, będzie już wykroczeniem.

Czy mogę iść na piwo z kolegą?

Tak (spotkanie dwóch osób jest legalne) – przy czym lepszym pomysłem będzie pójście „do kolegi na piwo”. Warto wiedzieć, że obowiązują lokalne zakazy spożywania alkoholu w wielu miejscach, gdzie do niedawna było to dozwolone – np. na warszawskich plażach. Jeśli znamy miejsce, gdzie można usiąść legalnie z piwem – to ograniczeń „koronawirusowych” (w gronie rodzinnym lub 2-osobowym) dotyczących picia alkoholu nie ma.

Czy mogę pojechać na majówkę pod namiot?

Zasadniczo tak, ale... zakaz prowadzenia usług hotelarskich wyklucza skorzystanie z płatnego pola namiotowego, zamknięte są też leśne pola biwakowe. Pozostaje zatem biwakowanie na dziko np. nad rzeką w miejscach, gdzie nie jest to zabronione . I uwaga: tylko w gronie rodzinnym – obowiązuje zakaz zgromadzeń!

Niestety, w ten weekend majowy kempingi są zamknięte. Można rozbić namiot jedynie „na dziko” Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat
Niestety, w ten weekend majowy kempingi są zamknięte. Można rozbić namiot jedynie „na dziko”

Czy jadąc samochodem, muszę zakrywać usta i nos?

W pociągu, autobusie, w taksówce – tak. W prywatnym aucie tylko wtedy, gdy jedziemy z osobą (osobami) spoza najbliższej rodziny, a zatem w typowych warunkach – nie!

Czy na plaży muszę nosić maseczkę?

Zdecydowanie tak! Obowiązek zakrywania (w dowolny sposób, np. ubraniem) ust i nosa nie obowiązuje jedynie w lesie. Na plaży obowiązuje. Z obowiązku zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 4 lat, a także osoby, które nie mogą zakrywać ust ze względu na stan zdrowia (także psychicznego). W razie problemów z policją warto wiedzieć, że nie ma obowiązku przedstawiania zaświadczenia od lekarza.

Czy dzieci mogą same jeździć na rowerze?

Tak, ale tylko te, które ukończyły 13. rok życia. Młodsze dzieci mogą przemieszczać się – także na rowerze – tylko pod opieką dorosłych, ale nie tylko rodziców. Uważajcie więc na dzieci, także wypuszczając je np. do sklepu – to nie jest dozwolone.

Czy na spacerze należy zachować odstęp 2 metrów od żony?

Jakkolwiek to jeden z przepisów, który jest najbardziej krytykowany jako niekonstytucyjny i bezsensowny, a także pomimo pojawiających się oświadczeń, że jego przestrzeganie nie będzie nadmiernie egzekwowane, obowiązek zachowania odstępu – dotyczący także małżonków – obowiązuje. Można natomiast bez obaw trzymać za rękę dziecko do 13. roku życia, a także nie zachowywać odstępu, opiekując się osobą np. na wózku.

Niestety, wyłączenia dla małżonków nie przewidziano.

Czy mogę jeździć rekreacyjnie na rowerze?

Także na rowerze trzeba zakrywać usta i nos. Wyjątek: nie trzeba zakrywać twarzy na terenie lasu Foto: Istockphoto
Także na rowerze trzeba zakrywać usta i nos. Wyjątek: nie trzeba zakrywać twarzy na terenie lasu

Tak – ale z zakrytymi ustami i nosem na warunkach obowiązujących w każdym miejscu publicznym. Nie trzeba zakrywać ust i nosa jedynie w lesie.

Czy na własnej działce muszę nosić maseczkę?

Nie – na własnym terenie nie musimy zakrywać ust i nosa.

Czy na własnej działce mogę zorganizować grilla da znajomych?

Nie – obowiązuje nie tylko zakaz zgromadzeń, ale też organizowania imprez i spotkań. Sam grill nie jest więc zabroniony, ale „impreza grillowa” – już tak! Za organizację takiego spotkania grożą absurdalnie wysokie kary!

Ile osób może jechać w prywatnym 5-osobowym samochodzie?

Prywatne auto osobowe może być upakowane jak zawsze na wyjazdy wakacyjne: komplet pasażerów nie stanowi wykroczenia Foto: Auto Świat
Prywatne auto osobowe może być upakowane jak zawsze na wyjazdy wakacyjne: komplet pasażerów nie stanowi wykroczenia

Pięć! Jedynie w pojazdach transportu zbiorowego oraz tych, które mają powyżej 9 miejsc siedzących (łącznie z kierowcą), może jechać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Parki narodowe – czy są otwarte?

Większość tak, niektóre tylko częściowo. Należy się dowiadywać przed podróżą czy miejsce, do którego się udajemy, jest otwarte. Niektóre lasy są zamknięte obecnie z powodu suszy, sytuacja jest bardzo zmienna.

Czy mogę popływać jachtem po jeziorze?

Zasadniczo tak, ale... wiele portów nie działa, na Mazurach majówki są odwołane. Jeśli więc mamy jacht (albo motorówkę) na brzegu i potrafimy obyć się bez portu – to jak najbardziej, można z niej korzystać. Czy uda się go wypożyczyć? Można próbować. Łatwiej jednak będzie popływać łodzią pożyczoną od sąsiada, na desce surfingowej itp. – to wszystko, na co w tę majówkę można sobie pozwolić.

Czy mogę pojechać na wyprawę kamperem?

Niezależność, jaką daje kamper, szczególnie można docenić w czasie pandemii Foto: Auto Bild
Niezależność, jaką daje kamper, szczególnie można docenić w czasie pandemii

Zdecydowanie tak – jeśli ktoś ma kampera do dyspozycji, to powinien z niego skorzystać z zastrzeżeniem, że zamknięte są kempingi i trzeba kempingować „na dziko”.

Pamiętaj!

  • Zakrywamy usta i nos wszędzie poza prywatnym terenem, na rowerze i idąc pieszo, także w sklepie i w urzędzie. Obowiązek nie dotyczy małych dzieci (do lat 4) oraz osób, którym nie pozwala na to zdrowie.
  • Wszędzie obowiązuje zakaz gromadzenia się, spotkań i imprez w gronie większym niż 2 osoby, co nie dotyczy jedynie członków najbliższej rodziny
  • Można jeździć, gdzie się chce, podporządkowując się jednak innym ograniczeniom