Współpraca pomiędzy firmami będzie obejmowała wspólną produkcję silników w Malezji, produkcję pojazdów marki MMC przeznaczonych na eksport w fabrykach firmy PROTON oraz współdzielenie głównych części i komponentów pomiędzy modelem MMC "Global Small", który wejdzie na rynek w marcu przyszłego roku, poczynając od Tajlandii, a pojazdem "Global Small Car" firmy Proton.

Dodatkowym obszarem współpracy obydwóch firm będzie także dostarczanie przyszłych technologii opracowanych przez MMC, takich, jak technologie pojazdów elektrycznych, hybryd typu plug-in oraz samochodów hybrydowych.

Obie firmy rozpoczęły pod koniec 2010 roku badania opłacalności projektu, a także zidentyfikowały te obszary współpracy, które mogą zapewnić stronom odpowiednią synergię w dążeniu do uzyskania jak największej globalnej konkurencyjności.

Współpraca pomiędzy firmami MMC i Proton okazała się długotrwałym sukcesem. Trwa ona od czasu zdobycia przez firmę Proton pozycji największego producenta samochodów oraz najważniejszego czynnika rozwoju rynku motoryzacyjnego w swoim kraju.

Obie firmy podpisały w grudniu 2008 roku porozumienie o współpracy w zakresie opracowywania i produkcji nowych pojazdów w firmie PROTON. Na mocy umowy, Proton produkuje obecnie model "Inspira", czyli czterodrzwiowego sedana budowanego w oparciu o pojazd MMC.

Tematem najnowszych rozmów pomiędzy przedstawicielami firm jest zapewnienie odpowiednich warunków do obopólnie korzystnej współpracy, dzięki której koncern MMC rozszerzy swoją obecność na rynkach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), natomiast Proton powiększy ofertę produktową i w bardziej efektywny sposób wykorzysta swoje oddziały produkcyjne.

Nowa strategiczna współpraca, poparta rozwojem obu firm od czasu jej rozpoczęcia 26 lat temu, jest naturalnym krokiem w stronę bardziej wpływowych i znaczących relacji biznesowych na coraz bardziej konkurencyjnym rynku motoryzacyjnym.