•  W fabryce we Wrocławiu powstaje najbardziej luksusowy autokar Volvo - model 9900
  • Autobus uzyskał najwyższe noty za wzornictwo nadwozia i wnętrza, właściwości jezdne oraz za kwestie serwisowania i utrzymania pojazdu
  • Z zakładów we Wrocławiu wyjeżdżają także autobusy hybrydowe serii 7900 Hybrid i 7900 Electric Hybrid oraz elektryczne 7900 Electric

Fabryka we Wrocławiu ma co świętować. To w niej bowiem powstaje Volvo 9900, czyli autokar klasy premium, który podczas tegorocznego brukselskiego salonu autobusowego Busworld został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami. Volvo 9900 uhonorowano bowiem tytułami Grand Award Coach (najlepszy autokar) oraz Safety Label Coach (najbezpieczniejszy autokar) w konkursie Busworld Awards 2019. Producent szczyci się, że autobus uzyskał najwyższe noty za wzornictwo nadwozia i wnętrza, właściwości jezdne oraz za kwestie serwisowania i utrzymania pojazdu.

Wysokie noty przyznano także w kategorii poziomu bezpieczeństwa. Volvo górowało bowiem nad rywalami m.in. dzięki zastosowaniu układu chroniącego kierowcę podczas kolizji, zdalnej kontroli nad autobusem (automatyczne ograniczanie prędkości w pobliżu szkół i szpitali) czy automatycznego systemu gaśniczego.

Nietrudno zgadnąć, że Hakan Agnevall, prezes Volvo Buses nie krył dumy - „Volvo 9900 jest jednym z najczęściej nagradzanych autokarów w historii. Wcześniej zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Award, nagrodę Sustainable Bus Award i Coach of the Year w Hiszpanii. Przede wszystkim jednak Volvo 9900 jest wysoko cenione przez klientów, kierowców i pasażerów, co przekłada się na dobre wyniki sprzedaży. Uzyskanie kolejnych dwóch prestiżowych nagród na wystawie Busworld jest dowodem na to, że udało nam się zaoferować autokar światowej klasy”.

Reprezentacyjny autokar to nie jedyne dzieło wrocławskiej fabryki. W Polsce produkowane są także zelektryfikowane modele z najnowszej rodziny Volvo 7900. Z Wrocławia wyjeżdżają bowiem autobusy hybrydowe serii 7900 Hybrid i 7900 Electric Hybrid oraz elektryczne 7900 Electric. Zelektryfikowane modele szwedzkiej marki można spotkać nie tylko za granicą, ale także w polskich miast. Korzystają z nich m.in. przewoźnicy w Białymstoku, Ełku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Krakowie, Koszalinie, Lesznie, Sosnowcu czy w Tarnowskich Górach.