Za kilka dni w Melbourne rozpoczyna się nowy sezon. To okazja do przypomnienia tych najlepszych, którzy złotymi zgłoskami wpisali się do historii najchętniej oglądanych na całym świecie wyścigów.

Czas więc na statystyki wszech czasów.

Wśród 61 mistrzów świata 7 razy triumfował Niemiec Michael Schumacher, który przed rokiem powrócił na tor i wciąż marzy o poprawie swojego rekordu. Drugi w tej klasyfikacji jest legendarny Juan Manual Fangio z pięcioma tytułami.

Rekord udziału w wyścigach wciąż poprawia Brazylijczyk Rubens Barrichello, który ma na swoim koncie 304 zawody. Drugi jest Michael Schumacher, który zaliczył 269 wyścigów. Dopiero na 18 pozycji sklasyfikowany jest Niemiec Nick Heidfeld (173 wyścigi). Pozostali aktualnie jeżdżący kierowcy są za ta trójka daleko w tyle.

Aktualny mistrz świata Formuły 1 Niemiec Sebastian Vettel ma na swoim koncie 10 wygranych wyścigów Grand Prix. Rekordzista Michael Schumacher wygrał aż 91 razy, a drugi w tej klasyfikacji Francuz Alain Prost tylko 51 razy.

Na podium dla najlepszych aż 154 razy stawał Michael Schumacher, drugi w tej klasyfikacji Alain Prost 106, czwarty Rubens Barrichello 68, piąty Fernando Alonso 63 razy.

Na pierwszym polu startowym swój bolid 68 razy ustawiał Michael Schumacher, Ayrton Senna 65 razy, a Fernando Alonso, który zajmuje 10. pozycję tylko 20 razy. Najmłodszy mistrz świata Sebastian Vettel ma już na swoim koncie 15 pole positions i zapewne już w tym sezonie poprawi swój wynik.

Najwięcej kilometrów na pozycji lidera pokonał Michael Schumacher. Niemiec ma na swoim koncie aż 23 848 km. Drugi w tej klasyfikacji Ayrton Senna zaliczył 13 585 km. Na 11. pozycji jest Fernando Alonso, który liderował przez 6512 km. Aż 5096 okrążeń był na prowadzeniu Michael Schumacher. Drugi Ayrton Senna ma na swoim koncie 2982 okrążenia. Z aktualnie jeżdżących kierowców najwyżej, na 12. pozycji sklasyfikowany jest Hiszpan Fernando Alonso – 1360 okrążeń toru, a aktualny mistrz świata Sebastian Vettel – 643 okrążenia.

Kto zdobył najwięcej punktów? Oczywiście Michael Schumacher, który ma na swoim koncie 1441 punktów. Drugi w tej klasyfikacji Alain Prost uzyskał 798,5 pkt. Szósty jest Fernando Alonso mający na koncie 829 punktów, a aktualny mistrz świata Sebastian Vettel – 381 pkt. Natomiast 73. w tej kwalifikacji jest Robert Kubica, który zgromadził 273 punkty.

W jednym sezonie 13 wyścigów wygrał Michael Schumacher (2004 r.), który także jest rekordzistą podwójnych zwycięstw w duecie z Rubensem Barrichello. Obaj razem mijali linię mety aż 24 razy.

Jednak najwięcej punktów w jednym sezonie zdobył aktualny mistrz świata Sebastian Vettel, który zgromadził w 2010 roku aż 256 punktów, co jednak jest związane ze zmiana regulaminu i przyznawanie za zwycięstwo 25 punktów, a nie jak wcześniej 10 punktów.

Najmłodszym zwycięzcą wyścigu Grand Prix Formuły 1 jest Sebastian Vettel, który miał w tym dniu 21 lat i 73 dni. Ósmy w tej klasyfikacji Robert Kubica podczas swojego jedynego triumfu w Montrealu ukończył 23 lata i 184 dni.

Najstarszym zwycięzcą wyścigu był włoski kierowca Luigi Fagioli, który miał 53 lata i 22 dni, gdy w 1951 roku wygrał Grand Prix Francji.