• Ceny samochodów mogą się od siebie znacząco różnić, w zależności od kraju
  • Różnice w cenach mogą być nawet pięciokrotne. Dane o cenach aut przeanalizował brytyjski serwis ubezpieczeniowy
  • Polska okazuje się jednym z najtańszych krajów na świecie, jeśli chodzi o ceny samochodów
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Nie jest tajemnicą, że cena zakupu samochodu może się znacznie różnić w zależności od tego, w którym miejscu na świecie mieszkasz. Okazuje się, że te różnice mogą być naprawdę duże. A jak duże? Sprawdziła to brytyjska firma ubezpieczeniowa – Confused.com. Na podstawie jej analiz powstała lista najdroższych i najtańszych krajów z podziałem na różne kategorie samochodów, m.in. Hatchbacki, SUV-y i auta elektryczne. Okazało się też, że w jednej z nich Polska okazała się drugim najtańszym krajem z całego świata! Ale po kolei.

Po Volkswagena Golfa do USA albo do… Polski

Pierwszą kategorią pojazdów w zestawieniu firmy Confused.com zostały nadal popularne na całym świecie auta kompaktowe z nadwoziem hatchback. Ceny porównano na podstawie synonimu tego segmentu i nadal najlepiej sprzedającego się hatchbacka w Europie, czyli Volkswagena Golfa.

Niemiecki synonim auta dla ludu, który od debiutu w 1974 r. sprzedał się w liczbie ponad 35 mln egzemplarzy, najtaniej kupimy w USA. Tutaj Volkswagen Golf będzie kosztować 23 195 dolarów. Jednak tuż za plecami Stanów Zjednoczonych znalazła się Polska. W naszym kraju za bazowego Golfa trzeba zapłacić 23 281 dolarów (93 290 zł). To znacznie taniej niż nie tylko w krajach Europy Zachodniej – dla przykładu w Danii Golf kosztuje 43 641 dolarów (168 858 zł) – ale także mniej niż u naszych wschodnich sąsiadów (Słowacja znalazła się na 3 miejscu, Czechy na 9. a Ukraina na 8.)

Ceny Volkswagena Golfa
Ceny Volkswagena Golfa

Najdroższy z kolei okazał się Singapur, który prowadzi restrykcyjną politykę, w celu uwolnienia miasta od nadmiaru aut, w tym głównie spalinowych. Wprowadzono tam m.in. dodatkową opłatę rejestracyjną (ARF), która może potencjalnie zwiększyć cenę bazową auta nawet o 180 procent. Po uwzględnienie wszelkich podatków i obciążeń Volkswagen Golf kosztuje tam 134 842 dolarów, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 535 tys. złotych! Co ciekawe, to znacznie więcej niż Tesla model 3. Na drugim miejscu rankingu znalazła się wspomniana już Dania, a trójkę zamyka RPA (42 926 dolarów – blisko 170 tys. złotych).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Polska także w dziesiątce najtańszych aut z SUV-ami

Confused.com przyjrzał się także cenom coraz popularniejszych SUV-ów. Jako auto referencyjne wybrano Toyotę RAV4. W tym przypadku najtańsza okazała się Kanada (22 806 dolarów), w której ten niemały SUV jest tańszy niż... Volkswagen Golf w Polsce. Niewiele więcej auto kosztuje w swoim rodzimy kraju, czyli Japonii oraz w Meksyku. Polska w tym przypadku znalazła się na 10 miejscu z ceną 29 647 dolarów (118 800 zł).

Ceny SUV-ów – Toyota RAV4
Ceny SUV-ów – Toyota RAV4

Najdroższym krajem ponownie okazał się Singapur z ceną na poziomie 175 888 dolarów (ponad 703 tys. zł). Powodów do zadowolenia nie mają także mieszkańcy Norwegii i Brazylii, choć tym pierwszym wysoką cenę rekompensują jedne z wyższych zarobków na świecie.

Jeśli po elektryka to do... Rumunii

Co prawda najtańsze auta elektryczne znajdziemy w Makau i Chinach, to jednak osiągalnym i porównywalnym rynkiem jest dla nas Rumunia, która jest trzecim krajem z najniższą ceną Tesli Model 3. W tym wciąż niezbyt zamożnym kraju UE Tesla kosztuje 41 814 dolarów, czyli w przeliczeniu nieco ponad 167 tys. zł. Dla porównania w Polsce za bazową wersję (bez uwzględnienia dopłat) trzeba zapłacić 219 990 zł.

Ceny aut elektrycznych – Tesla Model 3
Ceny aut elektrycznych – Tesla Model 3

Tradycyjnie najdroższym krajem jest już Singapur, ale w tym przypadku różnice między kolejnymi krajami nie są już tak gigantyczne (polecam analizę tabeli). Dość wysoko wyceniono Teslę także w Izraelu, Szwecji i Czechach.