• Wakacje nad Bałtykiem spędza większość mieszkańców miast uwzględnionych w badaniu. Są jednak dwa wyjątki – Kraków i Wrocław
  • Największym zainteresowaniem cieszy się powiat tatrzański (21, 6 proc. tras) i kłodzki (20,6 proc. ruchu). O Bieszczadach ani słowa.
  • Okazuje się, że duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego w Polsce ma miejsce zamieszkania

Pora ruszyć na urlop. Najlepiej samochodem do jednego z polskich kurortów. Wydawać by się mogło, że najczęściej wybieramy morze lub góry a rzadziej krainę jezior, czyli Mazury. Eksperci Yanosik sprawdzili czy tak rzeczywiście jest. Oto wakacyjny raport, w którym sprawdzono nie tylko najpopularniejsze wakacyjne cele podróży autem, ale także najbardziej oblegane kierunki z uwzględnieniem dużych polskich miast.

Trasy wprost z nawigacji

Jak powstał raport? Twórcy przeanalizowali przejazdy z zeszłorocznych wakacji oraz najczęściej wybierane miejsca do których wyznaczano trasy z wykorzystaniem nawigacji Yanosika. Julia Rachwalska z Yanosika wyjaśnia - „W analizie uwzględniliśmy przejazdy w okresie letnim ubiegłego roku do powiatów słynących z miejsc turystycznych, w których kierowcy spędzili od siedmiu dni do trzech tygodni. W ten sposób wygenerowaliśmy ruch, który pozwolił nam określić, jakie są najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród mieszkańców największych miast w Polsce”.

Nie tajemnicą, że najczęściej wybieramy polskie morze (w okresie wakacyjnym ponad 60 proc. tras wyznaczanych przez Yanosika prowadziło na wybrzeże). Wakacje nad Bałtykiem spędza większość mieszkańców miast uwzględnionych w badaniu. Są jednak dwa wyjątki – Kraków i Wrocław. Mieszkańcy z Małopolski preferują bowiem wyjazd w góry (ponad 60 proc.). W przypadku Wrocławia jest zaś niemal równy podział – góry (47,6 proc.) oraz morze (49,4 proc.).

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się zaś Mazury. Wśród 8 miast, jedynie w dwóch odnotowano bardziej wzmożony ruch. Nad jeziora chętnie wybierają się warszawiacy oraz mieszkańcy Trójmiasta. Najrzadziej zaś wyznaczano trasy ze Szczecina.

Nie wszyscy preferują wczasy nad morzem

Zdaniem Julii Rachwalskiej nie bez znaczenia jest kwestia infrastruktury drogowej. Po prostu łatwiej i wygodniej dotrzeć na miejsce drogami ekspresowymi czy autostradą, co nie pozostaje bez znaczenia na wybór miejsca odpoczynku.

Gdzie Polacy najchetniej spedzaja wakacje Foto: Yanosik / Yanosik;
Gdzie Polacy najchetniej spedzaja wakacje

„Ciekawy jest aspekt regionalny. Okazuje się, że duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego w Polsce ma miejsce zamieszkania. Dla przykładu, osoby na co dzień przebywające w Trójmieście w dużej mierze wybierają urlop nad Morzem Bałtyckim, natomiast Wrocławianie wolą spędzać czas wolny w górach. Taka tendencja wyjazdowa może być podyktowana łatwością dojazdu do miejsca wypoczynku. W tym przypadku duże znaczenie ma dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa” – wyjaśnia Rachwalska.

Ulubione cele w górach

Można niemal w ciemno obstawiać jedno miejsce w przypadku wyjazdu w góry. Największym zainteresowaniem cieszy się powiat tatrzański (21, 6 proc. tras). A to oznacza wzmożony ruch do takich miejsc jak Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec, Kościelisko, Poronin i słynne Zakopane. 

Najpopularniejsze miejsca na wakacje w gorach Foto: Yanosik / Yanosik;
Najpopularniejsze miejsca na wakacje w gorach

Co ciekawe niewiele mniej (20,6 proc. ruchu) jest w przypadku powiatu kłodzkiego (Sudety), czyli takich miejsc jak Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój czy Kudowa Zdrój. Cenimy także powiaty żywiecki czy jeleniogórski. Znamienne, że w raporcie Yanosika nie wspomniano o Bieszczadach. To przepiękne miejsce wciąż najwyraźniej czeka na większą popularność wśród badanych kierowców.

Jedziemy nad morze, czyli…

Wśród miłośników plażowania numerem jeden jest powiat pucki i pobliskie (aż 16 proc. wyznaczanych przez Yanosika). Listę miejscowości zapewne zna większość turystów – Białogóra, Chałupy, Darłowo, Dąbki, Hel, Jastarnia, Karwia czy Władysławowo. Na liście popularnych miejsc nie zabrakło również powiatu gryfickiego, słupskiego czy koszalińskiego.

Najpopularniejsze miejsca na wakacje nad Morzem Baltyckim Foto: Yanosik / Yanosik;
Najpopularniejsze miejsca na wakacje nad Morzem Baltyckim

Mazurskie jeziora na trzecim miejscu

Giżycko, Ryn, Mrągowo, Ostróda czy Mikołajki. Oto jedne z najczęściej wybieranych miejsc wśród podróżujących w stronę krainy jezior. Liderem jest powiat giżycki, dokąd zmierzało ponad 21 proc. turystów korzystających z nawigacji Yanosika. Powodzeniem cieszy się także region Pojezierza Iławskiego i Ełckiego.

Najpopularniejsze miejsca na wakacje Mazury Foto: Yanosik / Yanosik;
Najpopularniejsze miejsca na wakacje Mazury

A dokąd najczęściej wybierają się mieszkańcy poszczególnych miast? Szczegóły w galerii.