W Polsce Nissan Cube występuje wyłącznie z jednym silnikiem benzynowym 1.6 o mocy 110 KM. Z powodu pudełkowatej karoserii mieliśmy wrażenie, jakbyśmy jechali… lodówką na kołach. Ten nietypowy kształt ma swoje zalety. Wnętrze wielkie niczym sala dyskoteki zapewnia dużo miejsca przede wszystkim nad głowami. Nie zapomniano o funkcjonalności.

Nissan Cube - bagażnik

Pasażerowie mają do dyspozycji aż dwanaście wgłębień na kubki, a dzięki przesuwanej i składanej kanapie można powiększać niezbyt duży, 260-litrowy bagażnik. Po złożeniu siedzeń przestrzeń bagażowa okazuje się pojemna, bo do dyspozycji mamy aż 1563 l. Szkoda tylko, że składa się wyłącznie oparcie, bo na podłodze zostaje próg. Dostęp do kufra umożliwiają drzwi tylne otwierane na lewą stronę. Mankamentem tego rozwiązania jest wysoki próg załadunku (735 mm).

Nissan Cube - silnik

Benzynowy silnik żywo reaguje na wciskanie gazu i umożliwia uzyskanie „setki” już po 11,1 s. Jego słabą stroną jest jednak elastyczność, zwłaszcza na ostatnim biegu. Powodów do radości nie daje również zużycie paliwa – Nissan Cube średnio potrzeba aż 8,3 l/100 km (konkurencyjny C3 Picasso 1.6/120 KM spala o 0,5 l/100 km mniej). Zastrzeżenia można mieć także do głośnego działania silnika podczas szybkiej jazdy.

Nissan Cube - plusy i minusy

Samochód może jechać maksymalnie z szybkością 175 km/h, ale niezbyt często wykorzystamy pełne możliwości silnika. Od około 80 km/h podróżowanie zaczyna się robić nieprzyjemne, bo szumy wiatru owiewającego kanciastą karoserię stają się denerwująco głośne. Za to zawieszenie pojazdu trzeba pochwalić za skuteczne tłumienie wszelkich nierówności. Prowadzenie na zakrętach można określić mianem niezgrabnego, ale przyznajemy, że w opanowaniu pojazdu pomaga precyzyjny układ kierowniczy oraz seryjny układ ESP. Na dobrym poziomie jest skuteczność układu hamulcowego, który na dodatek okazuje się odporny na fading.

Nissan Cube dostępny jest u nas tylko w jednej wersji wyposażeniowej. Rekompensatę za wysoką cenę auta stanowi bogate wyposażenie (m.in. seryjna klimatyzacja automatyczna i nawigacja) oraz 3-letnia gwarancja mechaniczna. O bezpieczeństwo podróżnych dbają 4 airbagi i kurtyny.