„Janosik. Prawdziwa historia” to pierwszy polski obraz światowej sławy reżyserki Agnieszki Holland, który powstał na pograniczu polsko – słowackim i jest oczekiwany przez kilka krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

Nissan Sales Central & Eastern Europe zadeklarował wsparcie ekipy produkcyjnej podczas produkcji filmu. Nissan zapewnił również flotę samochodów na obsługę polskiej, czeskiej i słowackiej premiery.

Krzysztof Kowalski, Dyrektor Komunikacji NSCEE, skomentował współpracę mówiąc: Mając tak duże doświadczenie i szeroką gamę samochodów 4x4 wydało nam się naturalne zaangażowanie w film, którego akcja toczy się w trudnodostępnych, górskich terenach. Idea międzynarodowej obsady i koprodukcji dzieła był bliska, gdyż Nissan Sales Central and Eastern Europe wspólnie zarządza terytoriami Polski, Słowacji i Czech.

W ofercie Nissana znajduje się najszersza oferta samochodów 4x4 na rynku. Oprócz Pathfindera miłośnicy zarówno letnich, jak i zimowych aktywności świetnie znają wszechstronnego X-TRAILa czy legendarnego Patrola.

Nissan jest jedyną europejską firmą oferującą 2 modele czteronapędowych pickupów na rynku; rekreacyjnego Navarę i roboczego NP300. Do grupy samochodów z napędem na 4 koła trzeba zaliczyć również Qashqai, Qashqai +2 a także luksusowe Murano i supersportowego GT-R.

Opowieść o bohaterze, który odbierał bogatym i dawał biednym powstawała w sumie przez blisko 90 dni zdjęciowych w Tatrach po słowackiej i polskiej stronie. W tym wielkim przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 aktorów, 60 jeźdźców oraz kilka tysięcy statystów. Na potrzeby filmu powstało 20 powozów, wykorzystano niemal 80 sztuk broni palnej i ponad 90 sztuk białej broni, a także dwa działa.

W sumie użyto około 45 kg prochu strzelniczego, ponad 100 kostiumów, kompletne uzbrojenie 18-osobowego oddziału zbójników oraz 5 historycznych karet.

Jak podkreślają reżyserki, Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik – nowy film o Janosiku będzie zupełnie inny od znanych nam realizacji telewizyjnych i filmowych. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć po raz pierwszy prawdziwą historię Janosika – zmysłową, okrutną, pełną pasji i silnych emocji.

- Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem – powiedziała Agnieszka Holland.

Inny będzie również sam Janosik. W tę rolę wcielił się porównywany przez Agnieszkę Holland do młodego Leonardo di Caprio czeski aktor Václav Jiráček. Nowy Janosik budzi emocje – w niczym nie przypomina powszechnie znanego potężnie zbudowanego zbójnika.

W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także: Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński i Marek Probosz.

„Janosik. Prawdziwa historia” wejdzie do kin na początku września równocześnie w trzech krajach: w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce pojawi się na ekranach 4 września.