• Sforsowanie zabezpieczeń w najnowszym DS3 Crossback oraz w Audi TT RS zajęło łącznie 10 sekund
  • Samochody trudniej ukraść, gdy system bezkluczykowego dostępu nie jest aktywny
  • W niektórych samochodach użytkownik może samodzielnie czasowo wyłączyć dostęp bezkluczykowy, by zwiększyć poziom ochrony

Bezkluczykowy dostęp (Keyless) do samochodu to wygoda nie tylko dla właścicieli aut. To także wciąż spory komfort dla amatorów cudzej własności. Niekiedy wystarczy zaledwie 5 sekund by dostać się do wnętrza samochodu i kolejne 5 sekund, aby uruchomić silnik! Więcej czasu zajmie nam wyjęcie zwykłych kluczy z kieszeni i otwarcie zamków w domowych drzwiach.

Łącznie 10 sekund. Tyle czasu zajęło brytyjskim ekspertom od bezpieczeństwa z popularnego magazynu What Car? sforsowanie zabezpieczeń w najnowszym DS3 Crossback w najlepszej wersji wyposażenia Ultra Prestige oraz sportowej wersji Audi TT RS. Niewiele lepiej wypadły nowe modele Forda, Mercedesa czy Land Rovera. Najbardziej oporne poddały się po minucie. Żadnej brutalnej mechanicznej interwencji, zbijania szyby, wyłamywania zamków i cięcia przewodów przy stacyjce. Wystarczyło wykorzystanie techniki przechwytywania kodu.

W przypadku Audi TT i DS 3 Crossback potrzeba było zaledwie 5 sekund na dostanie się do wnętrza. Kolejne 5 sekund zajęło uruchomienie silnika. Podkreślono przy tym, że było to możliwe w Audi tylko dzięki temu, że system bezkluczykowy był aktywny (użytkownik może go bowiem wyłączyć stosując odpowiednią procedurę – szczegóły można znaleźć w instrukcji obsługi) a czujniki ruchu nie zostały wyłączone pilotem. W przeciwnym wypadku sforsowanie zabezpieczeń okazało się niemożliwe. Tak samo było w BMW X3, Fordzie Fiesta i Mercedesie Klasy A.

A jak wypadły samochody z aktywnym systemem bezkluczykowym? Poniżej w tabeli wyniki z brytyjskiego testu.

Samochód Czas dostania się do wnętrza Czas do odjazdu Łącznie
Audi TT RS 5 sekund 5 sekund 10 sekund
BMW X3 40 sekund 20 sekund 60 sekund
DS 3 Crossback 5 sekund 5 sekund 10 sekund
Ford Fiesta 40 sekund 20 sekund 60 sekund
Land Rover Discovery 20 sekund niemożliwe -
Land Rover Discovery Sport 10 sekund 20 sekund 30 sekund
Mercedes Klasy A 30 sekund 20 sekund 50 sekund