Zarząd Opla ogłosił, że z powodu przeciągających się procedur zapadła decyzja o tym, że kwestie finansowania restrukturyzacji będą rozstrzygnięte wewnętrznie.

General Motors iOpel zniechęciły się wielomiesięczną przepychanką w sprawie rządowych gwarancji kredytowych i wycofały prośby o wsparcie w całej Europie. W ten sposób przyrzeczone już przez rządy Wielkiej Brytanii i Hiszpanii gwarancje nabrały wartości makulatury.

.W sytuacji finansowej spółki nic się nie zmieniło, jednak procedury pomocowe okazały się bardziej skomplikowane i dłuższe niż oczekiwano. W takiej sytuacji GM i Opel postanowiły nie czekać dłużej i wziąć sprawy we własne ręce.Mimo rezygnacji z państwowej pomocy nie są przewidywane dalsze zamknięcia fabryk. Europejski plan naprawy przewiduje nadal zwolnienie 8300 z 48 000 zatrudnionych. Większość z tej liczby swoje źródło ma w zamknięciu fabryki w Antwerpii.

Szef GM Europe iOpla Nick Reilly powiedział, że o podjęciu takiej decyzji przesądziło postanowienie rządu niemieckiego o nieudzielaniu firmie gwarancji kredytowych. Jego zdaniem Opel musi się koncentrować na rozwoju produktów i technologii i nie ma czasu na kolejną rundę długich negocjacji. Potrzeby finansowe spółki nie zmieniły się w czasie ostatnich 7 miesięcy. Odmowa udzielenia gwarancji kredytowych przez rząd niemiecki, zmusiła koncern do poszukiwania wewnętrznych źródeł finansowania. Nick Reilly nie podał konkretnej sumy jaka GM chce zainwestować w swoje europejskie spółki. W ramach pakietu pomocowego dla Opla rząd brytyjski udzielił gwarancji kredytowych w wysokości 330 milionów euro. Rząd hiszpański zapowiedział udzielenie pomocy w podobnej wysokości. W sumie GM skierował prośby do rządów europejskich o pomoc w łącznej wysokości 1,8 milarda euro.

Decyzja GM o samodzielnym finansowaniu restrukturyzacji Opla i Vauxhall ma również zapobiec wzrostowi wpływu polityki i załóg na sposób prowadzenia tych europejskich spółek koncernu. Plan rozwoju przedstawiony w lutym przewiduje inwestycje w wysokości 11 miliardów euro w nowe produkty, jednak plan ten uwzględniał oczekiwana pomoc państwową.