Decyzję o nominacji Rada Nadzorcza Spółki podjęła 10 kwietnia 2024 r. Nowy prezes rozpocznie swoją kadencję już następnego dnia. Fąfara będzie pełnił obowiązki do dnia odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za 2025 r. Podczas tego samego posiedzenia, Rada Nadzorcza powierzyła obowiązki wiceprezesa ds. korporacyjnych oraz funkcję pierwszego zastępcy prezesa Witoldowi Literackiemu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

O wyborze Ireneusza Fąfary na prezesa Orlenu zadecydowało jego doświadczenie

Fąfara ma za sobą imponującą karierę w sektorze energetycznym i finansowym. W latach 2010-2018 był prezesem litewskiej spółki Orlenu, a w latach 2007-2009 prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach zarządzał spółkami biotechnologicznymi 4Cell Therapies i Helixbiopharma.

Jego rywal, Krzysztof Zamasz, był w latach 2013-2015 prezesem Enei, a od 2008 r. do 2013 r. pełnił funkcję wiceprezesa Tauronu. Od 2019 r. pozostawał związany z grupą Veolia, gigantem ciepłowniczym. Zamasz miał być faworytem do objęcia fotela prezesa Orlenu, ale według nieoficjalnych doniesień, nie do końca dobrze wypadł na rozmowie konkursowej, szczególnie jeśli chodzi o kwestie rynku paliwowego i rafineryjnego.

Orlen pozostawał bez prezesa od 5 lutego br., gdy ze stanowiska odwołany został Daniel Obajtek. Do spółki wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek, starających się o posadę w zarządzie. Od odwołania Obajtka pełniącym obowiązki prezesa tej największej polskiej spółki był Witold Literacki.