• Popularne aplikacje mogą wyszukiwać miejsca postojowe z uwzględnieniem m.in. podanych wymiarów samochodu (wysokość auta)
  • W aplikacjach uzyskamy informacje m.in. o dostępności miejsc, cenach oraz różnych udogodnieniach.
  • Niektóre programy uwzględniają także czasową zmianę w organizacji ruchu np. przy cmentarzach oraz okazyjnie wyznaczone miejsca do parkowania aut

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego nie jest łatwe. I nie chodzi jedynie o poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji w centrum miast czy przy urzędach, ale także m.in. w pobliżu cmentarzy. Pomocnym narzędziem staje się wówczas telefon z odpowiednią aplikacją, która przyda się nie tylko do poszukiwania miejsc, ale także do odnalezienia pozostawionego samochodu.

Funkcje wyszukiwania miejsc parkingowych znajdziemy w wielu programach nawigacyjnych. Na tym jednak nie koniec. Godne uwagi są również specjalne aplikacje przeznaczone nie tylko do znalezienia wolnego miejsca, ale także sprawdzenia kosztów parkowania i zasad obowiązywania strefy płatnego parkowania. Niekiedy możemy nawet uzyskać dodatkowe informacje jak godziny działania parkingu oraz dane kontaktowe (telefon, adres strony internetowej).

Pamiętajmy, że na pełną funkcjonalność aplikacji w telefonie możemy liczyć po spełnieniu określonych warunków. I nie chodzi jedynie o sam wymóg rejestracji konta użytkownika w danym programie. Nie zapominajmy o podstawach, czyli o aktywnej transmisji danych oraz włączonych usługach lokalizacji w naszym urządzeniu mobilnym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zawsze sięgnąć do innego programu. Dodatkowy pakiet informacji o czasowych zmianach w organizacji ruchu (np. przy cmentarzach) zapewniają twórcy popularnych polskich programów dla kierowców. Szczegółowe informacje znajdziemy bowiem w takich programach nawigacyjnych jak AutoMapa, NaviExpert czy Yanosik.

Przykładowe aplikacje dla kierowców

FindPark

Polski program opracowany przez twórców popularnej aplikacji nawigacyjnej NaviExpert. To praktyczna wyszukiwarka miejsc ze szczegółowymi informacjami o godzinach otwarcia, płatnościach, ułatwieniach dla niepełnosprawnych, ochronie czy różnych ograniczeniach. Program przekierowuje także do dowolnie wskazanej nawigacji jaką mamy w telefonie, by wyznaczyć trasę do celu. Użytkownik może także wskazać wysokość samochodu, by znaleźć odpowiedni parking. W programie uwzględniono dane o czasowej organizacji ruchu przy cmentarzach.

FindPark menu aplikacji
FindPark menu aplikacji

Inrix ParkMe

Aplikacja od jednego z największych dostawców danych o ruchu drogowym i infrastrukturze. W porównaniu z konkurencją to nieco uproszczony program. Brakuje np. możliwości wyszukiwania miejsc z uwzględnieniem określonych wymiarów pojazdu. Znajdziemy jednak dane o cenach czy dostępności. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja zaznaczenia na mapie pozycji zaparkowanego samochodu. Na tle konkurencji skromna baza danych w Polsce.

Inrix ParkMe Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat
Inrix ParkMe

ParKing – Znaleźć swój samochód

Dobre rozwiązanie dla zapominalskich. Program przydaje się do zapamiętania pozycji pozostawionego samochodu oraz przypomnienia o upływającym czasie parkowania. Jedną z opcji jest prowadzenie do zapamiętanego miejsca postoju. Wówczas aplikacja przekierowuje do wybranego programu nawigacyjnego w telefonie.

Parkopedia

Jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji z bazą danych o parkingach. Poznamy nie tylko ceny, ale dla wielu miejsc sprawdzimy także dane o liczbie miejsc, dostępności i płatności. W programie możemy także wybrać opcję wyszukiwania miejsc z uwzględnieniem gabarytów samochodu (wysokość) oraz infrastruktury (ładowarka dla aut elektrycznych, płatność kartą, miejsca dla niepełnosprawnych czy zadaszenie). Działa w Android i iPhone.

Parkopedia Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat
Parkopedia

winkPark

Ciekawy polski program, który ma ułatwić wymianę informacji o miejscach postojowych. To propozycja dla tych kierowców, którzy chcą sobie wzajemnie pomagać i np. przytrzymać wolne miejsce dla poszukujących osób. Co więcej za rezerwację i przytrzymanie miejsca można pobierać nawet stosowną należność. Twórcy programu prowadzą także rozmowy z samorządami co oznacza, że w przyszłości dzielenie się miejscami (np. w płatnej strefie miejskiej) może odbywać się pod nadzorem miejskich służb.