Otrzymają oni do dyspozycji samochody MX-5 Cup w pełnej wyścigowej specyfikacji, którymi wystartują w specjalnym wyścigu Global Mazda MX-5 Cup.

W intensywnych weekendowych eliminacjach na torze ParcMotor w Barcelonie z 20 uczestników wyłoniono najpierw dziesiątkę, a następnie piątkę finalistów, którzy wkrótce będą mogli zacząć pakować bagaże na wyjazd do USA.

Zwycięzcami eliminacji są: Moritz Kranz (Niemcy), Kamil Franczak (Polska), Erik Blixt (Szwecja), Oliver Allwood (Wielka Brytania), Gabriele Gardel (Szwajcaria).

Kamil Franczak zajął 1. miejsce w rywalizacji na platformie wyścigowej iRacing. Ma 26 lat i jest pilotem wojskowym. Wirtualne wyścigi to jego hobby od 4 lat. Nigdy nie brał udziału w prawdziwych wyścigach na torze, a pokonał wielu doświadczonych kierowców.

Przyszli kierowcy wyścigowi, wybrani z całej Europy w ramach inicjatywy Friends of MX‑5, spotkali się na weekendowym obozie szkoleniowym, gdzie zostali poddani rygorystycznej ocenie w trakcie trzymających w napięciu eliminacji. Profesjonalni instruktorzy oceniali zawodników pod kątem dynamiki jazdy, umiejętności jazdy po torze wyścigowym, szybkości reakcji, ogólnej kondycji fizycznej, a nawet predyspozycji do występów w mediach. Wszystkie te umiejętności są niezbędne, aby amator mógł zostać dopuszczony do rywalizacji na Mazda Raceway Laguna Seca — jednym z najwspanialszych torów wyścigowych na świecie.

Jerome de Haan, dyrektor ds. PR  Mazda Motor Europe, powiedział: „Mamy przyjemność przedstawić pięciu zwycięzców eliminacji, którzy będą ścigać się na Mazda Raceway Laguna Seca. Ten weekend intensywnych zmagań na torze, jak i poprzedzająca go rywalizacja, są częścią naszej szerszej inicjatywy „Friends of MX‑5”, obejmującej wyścigi i towarzyszące im wydarzenia, których uczestnicy mają szansę na zdobycie niepowtarzalnych nagród”.

Program Friends of MX-5, uruchomiony w kwietniu 2016 roku, jest skierowany nie tylko do posiadaczy Mazd MX‑5, ale do wszystkich entuzjastów motoryzacji. Do udziału w ogólnoeuropejskim programie Mazda zaprasza każdego, kto chciałby przyłączyć się do zabawy i jest zafascynowany modelem MX‑5.

W trakcie weekendowego treningu, a także we wcześniejszych lokalnych wydarzeniach organizowanych przez Mazdę wykorzystywano symulatory wyścigowe iRacing. Na 20 uczestników obozu szkoleniowego sześciu wywodziło się z konkursów rozgrywanych na symulatorach, a kolejnych siedmiu — z krajowych serii wyścigów MX‑5. Z 20‑osobowej grupy starannie wybrano finałową siódemkę entuzjastów Mazdy MX‑5 i przyszłych kierowców wyścigowych reprezentujących różne kraje Europy.

W trakcie weekendowych eliminacji zawodnicy mogli także wypróbować Mazdę MX‑5 Global Cup 2016 — pełnokrwisty samochód wyścigowy z ponad 200 elementami dodanymi do stanowiącej jego bazę fabrycznej wersji nowego modelu.

Do najważniejszych elementów wyposażenia pucharowej MX‑5 należą: regulowane dynamiczne zawieszenie typu coilover, moduł sterowania silnikiem GEMS, fabryczne hamulce Brembo przystosowane do jazdy wyścigowej oraz klatka bezpieczeństwa zgodna z wymaganiami FIA. Wszystkie te modyfikacje, wraz z podzespołami o najwyższych parametrach technicznych, takimi jak opony typu slick BFGoodrich, zamieniają dynamiczną seryjną MX‑5 w pełnoprawny samochód wyścigowy, którym można skutecznie walczyć o puchar.

Pięciu nowych kierowców wyłonionych w programie Friends of MX‑5 stanie do rywalizacji na Mazda Raceway Laguna Seca z liczną grupą stałych zawodników Global Mazda MX-5 Cup, z których każdy również marzy o zwycięstwie. „Przyjaciele MX‑5” będą starali się pokonać pozostałych zawodników w zaciętej walce, którą zapamiętają z pewnością jako jedno z najbardziej emocjonujących doświadczeń w ich życiu.