Jak ustalili policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, na jednej z posesji pod Bielsko-Białą miała znajdować się firma handlująca częściami samochodowymi z nielegalnego źródła. Czyli – mówiąc wprost – z kradzieży. Stróże prawa, wspólnie z kryminalnymi z KWP w Katowicach oraz z bielskiej komendy, a także z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Hrebennem, weszli na teren firmy.

Efekt? Zabezpieczono 77 części samochodowych pochodzących z samochodów różnych marek, m.in. BMW, Audi, Skoda i VW, skradzionych w Polsce oraz na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Do ostatniej kradzieży doszło w sierpniu 2020 r. we Włoszech, a łupem przestępców padł wtedy samochód marki Hyundai. Odzyskane podzespoły to m.in. silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia, karoserii i tapicerki pojazdów. Handel kradzionymi podzespołami był prowadzony za pośrednictwem internetu.

Osobom związanym z procederem zostanie postawiony zarzut paserstwa, a wartość odzyskanego towaru oszacuje biegły sądowy. Polska policja współpracuje w tej sprawie ze stróżami prawa z innych krajów UE, a sprawa określana jest mianem „rozwojowej”.