• Policja podsumowała swoje zakupy w 2019 roku. Okazuje się, że obok aut wszelkiej maści – od osobowych po transportowe – do służby trafił też sprzęt kojarzony bardziej z wojskiem niż policją
  • W ubiegłym roku z przyznanych środków finansowych na modernizację floty transportowej zakupiono niemal 1800 sztuk różnego rodzaju sprzętu transportowego na łączną kwotę blisko 240 mln zł

W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono: samochody osobowe oznakowane i nieoznakowane, furgony, więźniarki, samochody terenowe, łodzie, motocykle, ambulanse poczty specjalnej, autobusy, specjalistyczne pojazdy, urządzenia diagnostyczne czy inny sprzęt transportowy, kamery, umundurowanie ćwiczebne i służbowe.

Pojawiły się także śmigłowce, Black Hawk (trzy sztuki), jeden Bell-407 i drony. Zakup dwóch tego typu śmigłowców o wartości blisko 143 mln zł sfinansowano ze środków Programu Modernizacji Policji (dostawa w 2018 r.), a jeden – ze środków rezerwy celowej na kwotę blisko 79 mln zł (dostawa w 2019 r.). W grudniu 2019 roku oddano do służby śmigłowiec Bell-407. To pierwsza maszyna z realizowanej umowy na zakup trzech śmigłowców tego typu. Dwa pozostałe zostaną dostarczone w 2020 roku. To kolejny etap modernizacji lotnictwa Policji, którego koszt to blisko 62 mln zł. To jednak nie koniec wydatków – śmigłowce zostaną wyposażone w system obserwacji lotniczej za kwotę 18,5 mln złotych.

Policja w ubiegłym roku zakupiła także umundurowanie służbowe, ćwiczebne i wyposażenie specjalne na łączną kwotę ponad 36 mln zł. Podpisano umowy na dostawę m.in. kamizelek kuloodpornych, kombinezonów, pistoletów, hełmów kuloodpornych, laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu, bezzałogowych statków powietrznych, bezodrzutowych wyrzutników pirotechnicznych, kamer nasobnych, policyjnych tarcz ochronnych, kasków, amunicji i granatów różnego typu, narkotestów, alkotestów, kartridży do paralizatorów.

Łącznie w 2019 roku na działalność inwestycyjną Policji wydano ponad 611,5 mln złotych.