• Od początku roku doszło do ponad 600 wypadków z udziałem motocyklistów
  • W większości takich zdarzań są ofiary – zabici i ranni

Motocykliści nie zawsze są dobrze widoczni dla innych kierowców, co często prowadzi do poważnych wypadków. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby motocykliści byli bardziej widoczni na drodze. Kamizelka odblaskowa, sprawne i czyste światła mogą znacznie poprawić widoczność motocyklisty, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jeżdżą za szybko, zbyt agresywnie

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: zbyt szybka jazda, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Do wypadków dochodzi nie tylko z powodu zderzeń z samochodami: Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy – zauważają policjanci.

Kierowcy samochodów też nie są bez winy

Do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się również nieprawidłowe zachowania kierujących samochodami osobowymi. Odruch uważnego zerkania w lusterka jest bardzo istotny szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu – niestety, nie każdy go ma.

Od 1 stycznia do 16 maja 2024 na polskich drogach doszło ogółem do 623 wypadków z udziałem użytkowników motocykli. Zginęło w nich aż 67 osób, 587 zostało rannych. To alarmujące dane – warto zwolnić, warto uważnie obserwować otoczenie.