Puchar Sirocco R-Cup co roku rozgrywany jest między innymi w Niemczech, a jego historia sięga roku 1998. Do startów w serii wyścigów zapraszani są najlepsi kierowcy Europy. Rywalizacja odbywa się w kategoriach Junior Cup, Pro Cup oraz Legends Cup. W tej ostatniej kategorii wystartuje Krzysztof Hołowczyc, który został oficjalnie zaproszony do udziału przez organizatora Pucharu, firmę Volkswagen Motorsport GmbH.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, ponieważ do rywalizacji w tym wyścigu zapraszane były największe sławy motorsportu, jak Carlos Sainz, czy gwiazdy Formuły 1: Johny Herbert, Martin Brundle, Damon Hill czy Nigel Mansell. Bardzo się cieszę, że i ja zostałem doceniony i zaproszony do udziału, mimo że jestem kierowcą rajdowym, a nie wyścigowym. Moja obecność z pewnością podkreśli ważną rolę Polaków w rozwoju sportów motorowych w Europie, czego jednym z dowodów jest też fakt, że to nasz, polski, młody kierowca Maciek Steinhof stanął już na najwyższym stopniu podium w tym wyścigu, w kategorii Pro – powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Wyścigi odbywają się samochodami VW Sirocco napędzanymi gazem CNG. Silniki tych aut osiągają moc ponad 225 KM. W sezonie 2010 odbędzie się łącznie 9 wyścigów w serii Sirocco R-cup, na torach w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii Francji oraz w Chinach.