• Fotoradar nawet co 13 km – w czołówce polskiego rankingu jest droga krajowa nr 92
  • Województwo mazowieckie ma aż 6 razy więcej fotoradarów niż cała Słowacja
  • Są jeszcze w Polsce województwa, w których nie zainstalowano odcinkowego pomiaru prędkości

Fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle. Urządzeń do kontroli kierowców jest w naszym kraju całkiem sporo. Eksperci z systemu Yanosik sprawdzili nie tylko, na których drogach jest najwięcej urządzeń do kontroli zmotoryzowanych, ale także, które województwa przodują w liczbie fotoradarów.

Więcej niż w kilku państwach Europy

Aż 81 rejestratorów. Tyle ich zainstalowano w województwie mazowieckim. To więcej niż znajduje się w kilku krajach Europy: Chorwacji, Estonii, Łotwie, Portugalii czy Słowacji i Słowenii. W województwie mazowieckim jest też zdecydowanie więcej tych urządzeń niż w innych regionach Polski. O niemal 30 mniej jest w wielkopolskim. O ponad połowę mniej jest zaś w województwie śląskim. Na końcu krajowego rankingu są natomiast województwa opolskie (12) oraz świętokrzyskie (15).

Liczba fotoradarów w Polsce Foto: Creandi / Creandi;
Liczba fotoradarów w Polsce

Dawid Kaczmarowski z Yanosika wyjaśnia: „Porównując województwo mazowieckie z przybliżoną powierzchniowo Słowacją, okazuje się, że mazowieckie ma ponad sześć razy więcej fotoradarów niż nasz południowy sąsiad”.

Nie wszyscy w Polsce mają odcinkowe pomiary prędkości

Mazowsze ma także najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości. Pod lupą kamer jest aż 32,5 km dróg. O jedną trzecią mniej ma województwo warmińsko-mazurskie (21.3 km). Podobną długością monitorowanych dróg wyróżniają się także łódzkie i lubelskie (odpowiednio 13.7 km i 13.6 km) oraz zachodniopomorskie i podkarpackie (9.6 km). Za to w wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim nie spotkamy żadnego odcinkowego pomiaru prędkości.

Długość odcinkowych pomiarów prędkości Foto: Creandi / Creandi;
Długość odcinkowych pomiarów prędkości

Oto najbardziej kontrolowane drogi krajowe

Nie poprzestano jedynie na wyliczeniu zagęszczenia urządzeń kontrolujących. Sprawdzono również, które drogi są szczególnie monitorowane. W krajowym rankingu przoduje DK 92. Tylko na odcinku przebiegającym na terenie województwa lubuskiego można spotkać sprzęt pomiarowy co 13 km a na obszarze wielkopolskiego co 17,5 km.

Najbardziej monitorowane drogi Foto: Creandi / Creandi;
Najbardziej monitorowane drogi

W czołówce jest także droga krajowa nr 94. W województwach podkarpackim i opolskim zlokalizowano odpowiednio fotoradary co 17,3 km i 19,6 km.

Miejsca w których zainstalowano odcinkowy pomiar prędkości Foto: Creandi / Creandi;
Miejsca w których zainstalowano odcinkowy pomiar prędkości