Sześciocylindrowy silnik w układzie boxer pochodzi wprost od wyczynowego GT3 RSR. Z pojemności 4 litrów wydobyto jednak aż 500 KM! Taka moc jest osiągana przy 8 250 obr./min., a maksymalny moment obrotowy, wynoszący 460 Nm, przy 5 750 obrotach. Jest to największa jednostka napędowa w 911-ce, a zarazem najmocniejsza (125 KM/litr).

Osiągi GT3 RS 4.0 są naprawdę imponujące. Sprint auta do „setki” trwa 3,9 s. Drugą zobaczymy na liczniku po niecałych 12 s. Auto pokonało Północną Pętlę toru Nurburgring w czasie 7:27.

W parze z osiągami idzie znakomite prowadzeni, co jest zasługą sportowego zawieszenia oraz redukcji masy. Maska, przednie błotniki oraz kubełkowe fotele są wykonane z włókna węglowego, a tylne szyby z tworzywa sztucznego. Ponadto pozbyto się zbędnego wyposażenia w kabinie. Standardem jest pakiet bezpieczeństwa Clubsport, w którego skład wchodzą klatkę bezpieczeństwa, 6-punktowaą uprząż wyścigową dla kierowcy, gaśnicę i centralny wyłącznik prądu.

Dwumiejscowy pojazd, mogący jeździć po publicznych drogach, waży zaledwie 1360 kg z pełnym zbiornikiem paliwa. Pokonano magiczną granicę 3 kg na 1 koń mechaniczny. Stosunek masy do mocy RS 4.0 wynosi zaledwie 2,72 kg/1 KM.

Limitowane Porsche pomalowane jest białym lakierem Carrara i cechuje się wyścigowym wyglądem. Uwagę przyciągają agresywne zderzaki i centralny wydech, ale przede wszystkim dużych rozmiarów tylne skrzydło.

Sprzedaż Porsche 911 GT3 RS 4.0 rozpocznie się w lipcu br. Ceny w Niemczech zaczynają się od 178 596 euro.