Choć kierowcom udostępniane są kolejne fragmenty obwodnic oraz dróg ekspresowych, to i przecież są to budowy, które zostały rozpoczęte już dawno. Aby jednak powstawały kolejne odcinki dróg szybkiego ruchu, GDDKiA ogłasza nowe przetargi. Jeszcze w tym roku zaplanowano rozpoczęcie aż dziesięciu nowych postępowań, w których wyniku zostaną wyłonieni wykonawcy niemal 140 km nowych autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych o podwyższonym standardzie. Umowy z nimi będą podpisane najprawdopodobniej w trzecim kwartale przyszłego roku. W przygotowaniu są też kolejne przetargi i jak wynika z naszych informacji, w 2019 roku planowanych jest rozpoczęcie postępowań dotyczących ponad 400 km nowych dróg różnych kategorii, ale przede wszystkim będą to nowe autostrady oraz drogi ekspresowe.

Już za nami jest ogłoszenie przetargu na budowę całkowicie nowej drogi S16. Docelowo trasa ta ma połączyć Olsztyn z Ełkiem, ale na razie powstanie tylko jeden odcinek nowej drogi: to 17,1 km z miejscowości Borki Wielkie do Mrągowa.

Województwo warmińsko-mazurskie
Województwo warmińsko-mazurskie

W kolejnych miesiącach tego zaplanowano zaś rozpoczęcie przetargów na budowę kolejnych dróg ekspresowych. To odcinek trasy S11 w województwie opolskim – będzie to licząca 28 km obwodnica Olesna. W tym samym regionie powstanie też niemal 12-kilometrowa obwodnica miejscowości Praszka. To droga krajowa nr 45, która zdecydowanie odciąży dotychczasowy szlak komunikacyjny biegnący przez wspomnianą miejscowość.

Województwo opolskie
Województwo opolskie

Bardzo ważna dla kierowców wyjeżdżających na zachód Europy będzie zapowiedziana przebudowa autostrady A18 od węzła Olszyna aż do granicy Polski z Niemcami. Łącznie to niemal 22 km. Inwestycja ta ma zdecydowanie podwyższyć standard jazdy po tym zaniedbanym obecnie odcinku ważnej drogi biegnącej na zachód Europy.

Województwo lubuskie
Województwo lubuskie

W województwie świętokrzyskim zaplanowano z kolei budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej numer 9. To szlak komunikacyjny łączący Warszawę i Radom z Podkarpaciem. Dzięki nowej inwestycji zdecydowanie zmniejszy się natężenie ruchu na miejskim odcinku obecnej „krajówki” biegnącej niemal przez centrum Ostrowca.

Województwo świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie

W województwie śląskim z kolei planowana jest budowa liczącej niemal 25 km obwodnicy miejscowości Poręba i Zawiercie. To nowy fragment drogi krajowej numer 78, który będzie się zaczynać w Siewierzu. Docelowo droga ta będzie prowadzić do Jędrzejowa, gdzie połączy się z trasą ekspresową S7 biegnącą z Krakowa do Kielc i dalej na północ Polski.

Województwo śląskie
Województwo śląskie

Ważną lokalnie drogą będzie zaś zaledwie 1,4-kilometrowy odcinek, dzięki któremu kierowcy jadący droga krajową numer 28 ominą miejscowość Chełmiec w okolicy Nowego Sącza. Docelowo droga ta stanowić będzie fragment obwodnicy Nowego Sącza.

Województwo małopolskie
Województwo małopolskie

Ostatni z zaplanowanych na ten rok przetargów dotyczy województwa zachodniopomorskiego i drogi ekspresowej S11. Będzie to liczący niemal 50 km fragment drogi z Koszalina do Bobolic. Docelowo droga ta biegnie do Piły, Poznania i dalej na południe Polski.

Województwo zachodniopomorskie
Województwo zachodniopomorskie

A jakich ważnych przetargów możemy spodziewać się w 2019 roku? Warto wspomnieć o drodze S1 z Mysłowic do Bielska-Białej – bardzo ważnej dla śląskiej aglomeracji, czy też trasie S7 z podwarszawskiego Kiełpina aż do Płońska – to droga wylotowa z Warszawy w kierunku Gdańska. Planowany jest też przetarg na budowę autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec, jak również dotyczący połączenia Torunia i Bydgoszczy drogą ekspresową S10. W sumie postępowania te mogą opiewać na niemal 20 mld zł. Jeśli wszystkie się powiodą za kilka lat, zyskamy kolejne pół tysiąca kilometrów autostrad oraz dróg ekspresowych.