Jak będą wyglądały nowe samochody klasy średniej Citroena i Peugeota? Możemy się tylko domyślać. Wystarczy jednak przyjrzeć się samochodom koncepcyjnym (Insitinct, Cxperience) jakie PSA prezentuje na targach motoryzacyjnych w Genewie, Paryżu czy Szanghaju, by znaleźć elementy, które mają szanse pojawić się w nadchodzących modelach.

O ile przyszłość limuzyny klasy średniej Citroena wciąż stoi pod znakiem zapytania, o tyle władze koncernu PSA nie pozostawiają złudzeń co do Peugeota 508. Nowy model spodziewany jest w przyszłym roku. Będzie bazował na modularnej płycie podłogowej EMP2. A to zaś oznacza, że spekulacje dotyczące wyraźnego obniżenia masy samochodu wcale nie są wyssane z palca. Wiele wskazuje na to, że nie tylko Audi (A4 lżejsze o 120 kg) czy Opel będą w gronie rekordzistów redukcji wagi (średnio ok 175 kg mniej!).

Peugeot bardzo starannie skrywa wizerunek nowego modelu. Fotografom na razie udało się przyłapać wersje testowe zbudowane na wyraźnie wydłużonym nadwoziu modelu 308 SW. Łatwiej natomiast przewidzieć jakich rozwiązań technicznych należy się spodziewać , tym bardziej, że władze firmy stopniowo zdradzają kolejne szczegóły. Zapowiedziano system półautonomicznej jazdy, co oznacza, że można liczyć na adaptacyjny tempomat z funkcją zmiany pasa ruchu. PSA już testowało technologię w ruchu miejskim jak i autostradowym. Specjalnie przygotowane egzemplarze Citroenów C4 Picasso pokonały do zeszłego roku ponad 60 000 km w różnych warunkach drogowych.

Wśród zapowiedzi są również napęd hybrydowy typu plug-in (z możliwością ładowania samochodu na postoju). W trybie elektrycznym będzie można przejechać dystans nawet do 60 km, co zapewne nie będzie takie trudne zważywszy na możliwości ograniczenia masy (ciężkie BMW 7 hybrid może przejechać ok 40 km w trybie EV). Nie zabraknie oczywiście tradycyjnych silników benzynowych i diesla. PSA nie ma zamiaru tak szybko rezygnować szczególnie z udanych jednostek HDI.

W wyposażeniu nie zabraknie kolejnej wersji i-Cockpit. Niewykluczone, że część z funkcji pokazanych w koncepcyjnym modelu Instinct znajdzie się także w nowym 508. Chodzi przede wszystkim o nowy system usług i łączności z chmurą opracowany wspólnie z Samsungiem. Zważywszy na to, że Samsung niedawno przejął koncern Harman Automotive, który dostarcza systemy multimedialne do większości producentów samochodów, to są duże szanse na to, że nowe 508 połączy się z inteligentnym domem oraz akcesoriami Internetu Rzeczy – opaską czy zegarkiem. Wyświetlenie na ekranie smart telewizora podstawowych informacji z samochodu wcale nie musi być odległą wizją, tym bardziej, że prototypowe rozwiązania koncerny technologiczne prezentują na różnych targach już od kilkunastu miesięcy (m.in. MWC w Barcelonie). Nie zabraknie oczywiście systemu automatycznego powiadamiania o wypadku – eCall, który już wkrótce będzie obowiązkowo montowany we wszystkich nowych pojazdach sprzedawanych w Europie.