W portfolio samochodów osobowych Fiata dominują auta spod znaku „500”. Poza nimi można tam znaleźć kilka odmian Pandy, Fiata Freemont oraz „bohatera” październikowego rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl – Fiata Punto. To właśnie zakupem tego auta są zainteresowani nasi klienci. Pod uwagę biorą oni zarówno samochód nowy, jak i używany (wyprodukowany w 2012 r.). Dlatego też poprosiliśmy banki o przedstawienie ofert kredytów samochodowych dla tych dwóch kategorii.

Sfinansuj zakup wymarzonych czterech kółek kredytem samochodowym!

Kto jest naszym klientem?

Nasz klient to dwuosobowa rodzina z dochodami wynoszącymi 4 304 zł netto uzyskiwanymi na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Nasi klienci nie posiadają innych zobowiązań kredytowych i są zainteresowani kredytem samochodowym z okresem spłaty wynoszącym 5 lat.

Kredyt na nowy samochód

Interesujący naszych klientów nowy samochód to Fiat Punto Young. Do jego napędu służy benzynowy silnik o mocy 77 KM. Cena tego auta (uwzględniająca promocję) wynosi 41 400 zł. Nasi klienci dysponują środkami własnymi i dlatego kwota kredytu, jaki będą chcieli zaciągnąć to 33 120 zł. Który bank mogą zaoferuje im najlepsze warunki finansowania?

Kredyty samochodowe (październik 2015) - samochody nowe Foto: archiwum / Auto Świat
Kredyty samochodowe (październik 2015) - samochody nowe

Na najwyższym stopniu podium znalazł się Getin Bank. Miesięczna rata od pożyczonych od niego środków wynosi 624,86 zł. Kredyt oprocentowany jest w wysokości 4,99% w skali roku. Bank nie pobierze od naszych klientów prowizji za udzielenie kredytu, a jego całkowity koszt wyniesie 4 330 zł.

Zajmujący drugie miejsce Bank BGŻ BNP Paribas przy takich warunkach kredytowania zaoferuje naszym klientom kredyt, którego oprocentowanie nominalne to 5,49% w skali roku z jednorazową prowizją w wysokości 1% kredytu. Przełoży się to na miesięczną ratę w kwocie 639,77 zł oraz 5 266 zł całkowitych kosztów kredytu.

Tylko trochę gorsze warunki zaproponuje naszym modelowym klientom mBank, który zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Co prawda nominalne oprocentowanie kredytu będzie w tym banku nieznacznie niższe niż w BGŻ BNP Paribas (wyniesie 5,39% w skali roku), ale łączne koszty kredytu podniesie prowizja, której wysokość to 5% kwoty kredytu). Miesięczna rata obciąży domowy budżet naszych klientów kwotą 662,50 zł miesięcznie. Przez cały okres umowy przełoży się to na całkowite koszty kredytu wynoszące 6 659 zł.

Tuż za podium znalazła się oferta Fiat Banku Polska. Zestawienie zamyka Credit Agricole Bank Polska, w którym mimo najniższego w zestawieniu oprocentowania (4,90% w skali roku) prowizja za udzielenie kredytu wynosi aż 12,90%.

Kredyt na samochód używany

Auto używane, nad którego zakupem zastanawiają się nasi klienci, i którego finansowania poszukują, to Fiat Punto Evo, napędzany benzynowym silnikiem o pojemności 1.2 i mocy 69 KM. Przebieg samochodu deklarowany przez sprzedającego to 47 078 km. Cena, jaką sprzedający chce uzyskać za samochód to 23 900 zł, a kwota kredytu, o jaką chcą ubiegać się nasi klienci, wynosi 19 120 zł.

Kredyty samochodowe (październik 2015) - samochody używane Foto: archiwum / Auto Świat
Kredyty samochodowe (październik 2015) - samochody używane

Pierwsze miejsce – z całkowitym kosztem kredytu wynoszącym 3 025 zł - ponownie zajął Getin Bank. Oprocentowanie kredytu na finansowanie zakupu samochodu używanego wynosi w tym banku 5,99% a prowizja za jego udzielenie – 0%. Miesięczna rata kredytu obciąży domowy budżet naszych klientów kwotą 369,55 zł.

Pozycję drugą zajął mBank, w którym nasi klienci mogą liczyć na kredyt, którego oprocentowanie wynosi 5,39% w skali roku a jednorazowa prowizja za jego udzielenie - 5%. Sprawia to, że miesięczna rata wynosi 382,46 zł, a całkowity koszt kredytu - 3 844 zł.

Miejsce trzecie przypadło Bankowi BGŻ BNP Paribas, który rywalizację o drugie miejsce przegrał „o włos”. Na przegranej zaważyło wyższe oprocentowanie nominalne (5,99% w skali roku) przekładające się na ratę w kwocie 384,97 zł i całkowity koszt kredytu wynoszący 3 978 zł. Nie pomogła niestety niższa prowizja (4% kwoty kredytu).

Za podium – podobnie jak w ofercie na finansowanie samochodu nowego – znalazł się Fiat Bank Polska oraz Credit Agricole Bank Polska.

Szukasz kredytu na samochód? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Najkorzystniejsze warunki finansowania zakupu – zarówno nowego jak i używanego samochodu – zaoferował w październikowej edycji rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl Getin Bank. Na jego zwycięstwo wpływ miało przede wszystkim atrakcyjne oprocentowanie oraz brak prowizji za udzielenie finansowania.