Toyota nawiązała współpracę z Fujita Health University w Japonii, aby przeprowadzić testy Human Support Robots. Roboty zostały opracowane z myślą o wsparciu osób potrzebujących pomocy w poruszaniu się. Niewielkie rozmiary tych urządzeń i ich obłe kształty mają zwiększyć ich funkcjonalność w ciasnych japońskich mieszkaniach.

Uniwersytet Medyczny Fujita prowadzi przychodnię na osiedlu, na którym mieszkają w większości osoby starsze. Jest to około 4500 osób, którym ośrodek udziela pomocy medycznej, pielęgnacyjnej, profilaktycznej oraz wsparcia w codziennym życiu. W ofercie znalazły się m.in. grupowe zajęcia gimnastyczne, a mieszkańcy są zachęcani do spędzania czasu w świetlicach w towarzystwie sąsiadów.

Program pilotażowy Human Support Robots zostanie uruchomiony w ciągu roku. W jednej ze świetlic powstanie showroom, replika rzeczywistych salonów w mieszkaniach na tym osiedlu. Zostaną w nim umieszczone prototypowe roboty. Mieszkańcy będą je testować, dzieląc się wrażeniami i uwagami z zespołem badawczym Toyoty. Maszyny będą pomagały w poruszaniu się po domu, odsuwały zasłony oraz podawały przedmioty, napoje i specjalnie przygotowane pudełka służące do porządkowania rzeczy na półkach.

"Większość robotów opiekuńczych to duże maszyny, które nie nadają się do małych mieszkań. Naszym celem jest stworzenie funkcjonalnych robotów, które poprawią komfort życia osób starszych, chorych i niepełnosprawnych" – powiedział profesor Eiichi Saito, wicerektor uniwersytetu. Profesor Saito, który jest kierownikiem projektu, w przeszłości współpracował już z Toyotą przy opracowywaniu robotów do rehabilitacji i wspierających chodzenie.

4 lipca Toyota poinformowała, że Human Support Robot wyposażony w oprogramowanie opracowane przez  er@sers, zespół studentów tokijskiego Uniwersytetu Elektrokomunikacji i Uniwersytetu Tamagawa zajął w konkursie Home League RoboCup 2016 czwarte miejsce na 24 uczestników. Zadania konkursowe obejmowały identyfikację obiektów, przenoszenie ich z jednej półki na drugą oraz poruszanie się z omijaniem przeszkód.