Nowe przepisy mają promować auta niskoemisyjne oraz jednocześnie zmniejszyć import samochodów używanych z dużymi silnikami – poinformował portal polskieradio.pl. Tych nadal sprowadzamy bardzo dużo. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, od stycznia do października br. do Polski wwieziono ponad 791 tys. takich aut.

Dodatkowa opłata miałaby dotyczyć samochodów wyposażonych w silniki o pojemności powyżej 2,0-2,5 litra. Nie znamy jeszcze jakichkolwiek szczegółów, ani daty kiedy nowe regulacje miałyby wejść w życie. Przypomnijmy, że obecnie w Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy dotyczące samochodów osobowych (importowanych z innych rynków i nowych jeszcze niezarejestrowanych): silnik poniżej 2,0 l – 3,1%, powyżej 2,0 l – 18,6% wartości.

Mateusz Morawiecki dodał również, że w przygotowaniu są regulacje mające zapobiegać wycinaniu filtrów cząstek stałych z układów wydechowych pojazdów. Szef rządu dodał, że przepisy będą wprowadzane stopniowo. Co ciekawe, w planach nie ma zachęt do kupowania samochodów z napędem elektrycznym.