Formuła aktualnej europejskiej wersji Skoda Rapid zdaniem producenta sie wyczerpała i czas na zmiany. Z oferty znikną dotychczasowe dwie wersje – sedan i spaceback, a zastąpi je pięciodrzwiowy hatchback, który będzie autem większym. Ma konkurować z modelami wielkości Volkswagena Golfa.

Skoda Auto wciąż utrzymuje w tajemnicy ostateczny wygląd nowego Rapida, który także ma zmienić nazwę. Spekuluje się, że może to być Favorit lub Felicia. Ale o tym zapewne dowiemy się dopiero za kilka miesięcy.

Wiadomo także, że nowy model Skody jest już produkowany. Powstają egzemplarze do testów i szkoleń. Część z nich już jeździ po czeskich drogach. Są jednak częściowo zamaskowane.

Nowy model powstanie na koncernowej platformie MQB A0. Podstawowa wersja otrzyma trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 1.0 l, a le w ofercie znajdzie się także czterocylindrowy 1.5 TSI i 1.6 TDI. Auto będzie miało większy rozstaw osi od dotychczasowego Rapida i otrzyma najnowsze rozwiązania techniczne.

Zwiastunem nowej Skody Rapid jest koncept Vision RS, który zostanie zaprezentowany juz za kilka tygodni podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Paryżu. To także pierwsze powazniejsze dzieło zespołu Skoda Design pod kierownictwem Oliviera Stefaniego. Koncept ma długość 4356 mm, szerokość 1810 mm, wysokość 1431 mm, przy rozstawie osi 2650 mm.

Co prawda Vision RS ma charakter sportowy, ale wiele elementów już wkrótce zobaczymy w seryjnym następcy Rapida.

Skoda Auto wciąż nie podaje oficjalnej daty premiery, ale można oczekiwać, że najwcześniej nowego Rapida zobaczymy na początku stycznia 2019 roku, a debiut targowy odbędzie się podczas marcowego międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Genewie.