Wypadki na drogach to niestety nasza codzienność. Problemem jest też to, że inni kierowcy, mijając miejsce zdarzenia, zwalniają, by popatrzeć, zrobić zdjęcie lub nakręcić filmik. To nie tylko bezsensowne korki, ale też jest po prostu niebezpieczne. Często zdarza się, że przez taką ciekawość dochodzi do kolejnych groźnych zdarzeń. Niemiecki land Badenia-Wirtembergia znalazł sposób na to zjawisko.

Władze landu zdecydowało się wydać około 700 tys. euro na specjalne, przenośne parawany, które przekazano posterunkom autostradowych służb. Dzięki temu – jak zauważają przedstawiciele lokalnego rządu – nikt już nie będzie naruszać prywatności ofiar wypadków ani zakłócać pracy ratowników. Te specjalne ścianki sprawią też, że zmniejszy się liczba gapiów zwalniających, by zobaczyć, co się dzieje na drodze. To zmniejszy korki.

Jak podkreśla Winfried Hermann, minister transportu Badenii-Wirtembergii, ścianki są bardzo łatwe do ustawienia. Jego zdaniem, tylko dwie osoby ustawią ścianę o długości 100 metrów w zaledwie 25 minut. Dodajmy, że w Niemczech filmowanie miejsca wypadku jest teraz przestępstwem, za które grozi kara nawet 1000 euro, a w szczególnych przypadkach – nawet dwa lata pozbawienia wolności.