Głównym tematem stoiska Toyoty na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju są „Hybrydy made in Poland”. Już w listopadzie Toyota uruchomi w Wałbrzychu linię produkcyjną przekładni do napędu hybrydowego. Inwestycja o wartości 67 milionów euro wiąże się ze stworzeniem w tym zakładzie 130 miejsc pracy.

Przekładnie i silniki, które będą opuszczały fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, zostały opracowane w architekturze TNGA do napędów hybrydowych najnowszej, 4. generacji. Poziom łącznych inwestycji Toyoty w zakłady produkcyjne w Polsce wzrósł dotychczas do 4,5 miliarda zł.

Z naszej perspektywy Toyota ma niekwestionowany wpływ na rozwój programu elektromobilności w Polsce. Produkujemy przecież auta hybrydowe, które w przestrzeni miejskiej są – jak udowodniły niezależne ośrodki naukowe w Polsce i we Włoszech – w połowie elektryczne, pokonując ponad 50 proc. dystansu z wykorzystaniem wyłącznie silnika elektrycznego. A to już połowa sukcesu w drodze do zeroemisyjności aut elektrycznych. Co więcej, już za niespełna dwa miesiące ruszamy w polskiej fabryce z produkcją kluczowych komponentów do napędów hybrydowych. Ta inwestycja w kolejnych latach uczyni z polskiej fabryki europejskie centrum produkcji napędów hybrydowych dla wszystkich Toyot oferowanych na Starym Kontynencie. Dlatego pragniemy podczas Forum włączyć się do szerokiej dyskusji o przyszłości elektromobilności oraz napędów alternatywnych” – powiedział Witold Nowicki, wiceprezes Toyota Central Europe oraz członek zarządu Toyota Motor Poland.

Hybrydy cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością – ich sprzedaż co roku zwiększa się co najmniej o kilkadziesiąt procent. Polski rynek hybryd wpisuje się pod tym względem w ogólnoeuropejski trend.

W pierwszym półroczu 2018 roku udział hybryd w całkowitej sprzedaży Toyoty w Polsce wyniósł 26 proc.. Łącznie marka dostarczyła polskim kierowcom ponad 40 000 aut z tym napędem.