• Policyjna akcja trwa w całym kraju i obejmuje swoim zasięgiem najważniejsze drogi
  • Podczas akcji badana będzie nie tylko emisja spalin pojazdów, ale także poziom głośności
  • W przypadku stwierdzenia nadmiernego zadymienia lub uszkodzenia układu wydechowego policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny

Pora na kolejną akcję pod dobrze znaną nazwą SMOG. Policjanci w całym kraju kontrolują wyrywkowo stan techniczny pojazdów. Celem akcji jest przede wszystkim eliminowanie z ruchu drogowego tych pojazdów, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

W komunikacie Komendy Głównej Policji podkreślono, że akcja dotyczy przede wszystkim tych pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Wspomniano również o tzw. uzasadnionym przypuszczeniu co do naruszenia wymagań ochrony środowiska. W praktyce zatem oznacza to tyle, że jeśli za naszym autem snują się kłęby dymu lub układ wydechowy wyjątkowo hałasuje, to możemy być niemal pewni dzisiejszej kontroli.

Policyjna akcja to nie tylko same kontrole. Policjanci podkreślają również charakter informacyjno - edukacyjny. Będą zatem przypominać kierowcom o tym, że smog jest również zasługą niesprawnego transportu.