Olbrzymi postęp dalekowschodniego producenta

Qoros 3 sedan: „chińczyk” na 5 gwiazdek Euro NCAP

Qoros 3 sedan jako pierwsze chińskie auto otrzymał maksymalną, 5-gwiazdkową ocenę w teście zderzeniowym Euro NCAP. „Qoros 3 sprawdził się we wszystkich kontrolowanych aspektach testu” – powiedziała rzeczniczka europejskiej organizacji zajmującej się badaniem nowych aut pod kątem oferowanego poziomu bezpieczeństwa. „Qoros pokazał, że jest na tym samym poziomie, co inne badane marki. Chiński pojazd zdał bez problemu nawet test zderzeniowy z pieszym. Najbardziej trzeba by jednak poprawić elektroniczne systemy asystujące, których w Qorosie 3 nie ma zbyt wiele” – dodała rzecznik.Po obecnym teście chińskiego sedana widać wyraźnie, że dalekowschodnie marki bardzo szybko uczą się na błędach – jeszcze dwa lata temu najlepszą, 4-gwiazdkową ocenę po zderzeniach Euro NCAP otrzymał pojazd marki Geely. Trzy lata wcześniej maksymalna ocena chińskiego samochodu tego producenta wynosiła 2 gwiazdki, a jeszcze wcześniej – zero.Sekretarz generalny Euro NCAPMichiel van Ratingen powiedział: „To pocieszające, że nowy producent, taki jak Qoros, tak dużą wagę przykłada do bezpieczeństwa. Chińskie firmy zdają sobie sprawę z tego, że bez najlepszych ocen w tej dziedzinie nie zdobędą wymagających klientóww Europie”.

Skoda świętuje

Coraz więcej Fabii

Z fabryki w Mladej Boleslav wyjechał półtoramilionowy egzemplarz drugiej generacji Fabii. Obok Octavii to najpopularniejszy model Skody, produkowany m.in. w Czechach, Indiach, Rosji i Chinach. Obecna generacja Skody Fabii oferowana jest jako: pięciodrzwiowy hatchback, kombi, wszechstronna odmiana Scout, sportowy model RS oraz oszczędna wersja GreenLine.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Ekspansja Volkswagena w Państwie Środka

300 000 samochodów rocznie

Volkswagen rozszerza swą działalność na największym na świecie rynku samochodowym w Chinach. W Foshan, w dynamicznie rozwijającym się regionie Guangdong, otwarto nową fabrykę, której produkcja ma sięgnąć 300 000 aut rocznie, z możliwością podwojenia w ciągu 4 lat. Volkswagen planuje tam także budowę taniego samochodu w cenie od 6000 do 8000 euro.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Terminal z używanymi autami Audi

Duży wybór możliwości

Audi rozpoczęło sprzedaż swych używanych modeli w największym terminalu w Eching niedaleko Monachium. Obiekt o powierzchni 45 tys. metrów kwadratowych położony jest zaledwie kilka kilometrów od siedziby rywala Audi – firmy BMW. Obecnie na placu znajduje się 800 pojazdów, docelowo ma być ich 1000. Audi zamierza sprzedawać tam 5000 aut rocznie.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Disco Volante

Tylko osiem aut

Włoska firma Touring Superleggera wyprodukuje osiem egzemplarzy Disco Volante. Trzy takie auta już zostały sprzedane. Ten pojazd jest hołdem dla legendarnego modelu Alfy Romeo. Konstrukcyjnie opiera się na 8C Competizione i wykorzystuje 4,7-litrowy silnik V8 o mocy 450 KM. Jest budowany na zamówienie, cena – do negocjacji.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Z otwartym dachem

Nowe Porsche 911 cabrio

Oferta nowych modeli Porsche została teraz poszerzona o przyjemność z jazdy osiąganą tylko w samochodach sportowych z otwartym dachem. Taka idea stoi za 911 Turbo oraz 911 Turbo S w wersji cabrio. Po raz pierwszy auta zostaną zaprezentowane 20 października podczas salonu samochodowego w Los Angeles. Dzięki poszerzeniu palety Porsche będzie oferowało już cztery modele 911 w wersji cabrio.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Najczęściej rejestrowane modele w Polsce

Auris nowym liderem

Wyniki rejestracji nowych samochodów osobowych na naszym rynku w sierpniu przynoszą ciekawe wnioski. O ile w porównaniu z rankingiem lipcowym drugie i trzecie miejsca pozostają bez zmian, o tyle na pozycję lidera z czwartej lokaty awansowała kompaktowa Toyota Auris. To auto w marcu zajmowało pierwszą pozycję. W porównaniu z poprzednim zestawieniem duży awans zanotowały w sierpniu takie modele, jak Ford Focus (dotychczas siódmy) oraz Renault Clio, które poszybowało aż o siedem miejsc w górę. Spory spadek zaliczyła natomiast Skoda Fabia, która z pierwszej lokaty zsunęła się na piątą.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

TOP 10 sierpień 20131. Toyota Auris 867 szt.2. Skoda Octavia 631 szt.3. Volkswagen Golf 597 szt.4. Ford Focus 553 szt.5. Skoda Fabia 501 szt.6. Renault Clio 459 szt.7. Toyota Yaris 448 szt.8. Opel Astra 405 szt.9. Kia cee’d 402 szt.10. Hyundai i30 393 szt.

Jubileusz w Fordzie

Dwadzieścia lat Mondeo

Ford Mondeo świętuje 20. rocznicę istnienia oraz sprzedanie 4,5 mln egzemplarzy w Europie. Auto zadebiutowało w 1994 roku, a już w następnym sezonie otrzymało tytuł „Car of the Year” i przez dwie dekady wyznaczało standardy w swojej klasie. W filmie „Casino Royale” za jego kierownicą zasiadł James Bond.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji