Dzięki znaczącemu wsparciu Unii Europejskiej w najbliższych latach powstaną dwie bardzo ważne drogi szybkiego ruchu, które ułatwią życie mieszkańcom Pomorza i Mazowsza. Pierwszą z nich jest od dawna oczekiwana droga S6, która docelowo połączy Słupsk i Gdańsk. To odcinek o długości niemal 41 km, który podzielono na trzy zadania, realizowane w ramach odrębnych kontraktów. W sumie UE wesprze ten projekt sumą 984 mln zł, a jego całkowity koszt to 2,03 mld zł. Zakończenie budowy zaplanowano na 2021 rok. Kolejne odcinki drogi ekspresowej biegnącej wzdłuż wybrzeża są już w planach i będą realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Droga S6
Droga S6

Druga ważna droga to autostrada A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Łączny koszt budowy tego fragmentu drogi łączącej wschód Polski z jej zachodem to 830 mln zł. Dofinansowanie UE wyniesie w tym przypadku niemal 330 mln zł, a planowany termin ukończenia inwestycji to połowa 2020 roku. Nowa droga ma długość niemal 15 km.

Autostrada A2
Autostrada A2

Warto dodać, że wspomniany odcinek A2 to element transeuropejskiej sieci TEN-T oraz korytarza Bałtyk - Morze Północne. W ramach obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych A2 zostanie przedłużona aż do Białej Podlaskiej, gdzie połączy się priorytetową dla obecnego rządu trasą Via Carpatia. Co ciekawe, budowany odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Mińskiem Mazowieckim stanowi również fragment międzynarodowej drogi E30 biegnącej z miasta Cork w Irlandii, aż do Omska w Rosji.

Dodajmy, że obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad jest beneficjentem 48 projektów z dofinansowaniem unijnym. Łączna wartość całkowita tych inwestycji to około 60,3 mld zł, a wkład unijny to blisko 30,1 mld zł.