Na słynnej zakopiance, czyli głównej drodze dojazdowej do stolicy Tatr, od lat trwają prace, dzięki którym trasa ta będzie bezpieczniejsza, a sam dojazd z Krakowa do Zakopanego zajmie o wiele mniej czasu niż dotychczas. Najważniejsze budowane obecnie odcinki drogi S7 to te z Lubienia do Naprawy oraz ze Skomielnej Białej do Rabki Zdrój (6,1 km), wraz z nowym fragmentem drogi krajowej numer 47 prowadzącym do Chabówki. Mimo zimowej przerwy, na obu odcinkach prace trwają, choć tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają warunki atmosferyczne. Te ostatnie w górach są zwykle surowsze niż w innych rejonach Polski.

Odcinka trasy S7 budowanego w tunelu, zimowa przerwa jednak nie dotyczy. Trwa zatem drążenie tunelu oraz wykonywanie jego obudowy. W sumie wydrążono już ponad 2 km tunelu. Przy południowym wjeździe do tunelu trwa też stawianie specjalnych, żelbetowych podpór, których należy wykonać aż 150. W tym miejscu wykonano około 30 proc. prac.

Foto: GDDKiA

Jeśli chodzi o prace „pod chmurką”, to – jak informuje GDDKiA – na odcinku Lubień – Naprawa wykonano już około 90 proc. zaplanowanych prac ziemnych. Również postęp przy budowie wiaduktów jest zgodny z planem. W podobny sposób przebiegają prace na odcinku ze Skomielnej Białej do Rabki Zdrój. Dodajmy, że w sumie przy budowie obu wspomnianych odcinków i w tunelu pracuje łącznie około 600 robotników.

Foto: GDDKiA

Trzeba jedna przypomnieć, że pierwotnie trasa Skomielna Biała - Rabka Zdrój miała być gotowa w II połowie 2018 roku, ale niestety budowa się przedłuża. Obecnie realny termin to połowa 2019 roku, choć otwarcie tej drogi jeszcze przed wakacjami wydaje się mało realne. Z kolei odcinek z Lubienia do Naprawy ma być oddany kierowcom pod koniec 2019 roku.