Ustawodawcy długo kazali czekać na najbardziej wyczekiwane przez kierowców zmiany w przepisach z tzw. pakietu deregulacyjnego. Mowa o tańszej i prostszej rejestracji. Uproszczone procedury wejdą w życie już na początku 2022 r. We wrześniu zniesiony będzie obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Poniżej szczegóły.

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

Jeśli nic się nie zmieni, to już od lutego 2022 r. po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że nowy właściciel złoży wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli będą pochodzić z innej części kraju. Do tej pory taką możliwość mieli tylko osoby, które mieszkały w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel pojazdu.

To oznacza nie tylko mniej formalności, ale także oszczędność blisko 100 zł. Są tylko dwa warunki – tablice muszą mieć aktualny wzór (czarne napisy na białym tle z umieszczoną flagą UE) oraz nie mogą być zniszczone. To też oznacza, że już trudno będzie rozpoznać po tablicach miasto, z jakiego pochodzi jego właściciel.

Koniec z nalepką i kartą pojazdu

To nie koniec zmian. W tym roku z życia kierowców znikną także nalepki na szybę z umieszczonym numerem rejestracyjnym oraz karta pojazdu. Dzięki tym zmianom, rejestrując po raz pierwszy w Polsce auto używane kupione za granicą, zaoszczędzimy 94,50 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Ładowanie formularza...